IPN ustali kto stał za zabójstwem Popiełuszki

sob, 24 lip 2004, 08:51:21

Autor: Izabela Okrój-Hernik

Instytut Pamięci Narodowej będzie mógł ustalić, czy za zabójstwem duszpasterza "Solidarności" Jerzego Popiełuszki stały osoby z kręgów ówczesnej władzy. Będzie to możliwe dzięki przekazaniu Instytutowi odnalezionych w Komendzie Głównej Policji tajnych akt dotyczących tej sprawy.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko był krajowym kapelanem "Solidarności". Pracował w parafii św. Stanisława Kostki, zajmował się również duszpasterstwem ludzi pracy. W czasie stanu wojennego odprawiał msze święte w intencji ojczyzny, cieszące się ogromnym zainteresowaniem wiernych. W kazaniach podejmował problemy moralne i polityczne, mówił o wolności i godności człowieka. Z tego tytułu był atakowany i szykanowany przez ówczesne władze i propagandę państwową. 19 października 1984 r. wracając z Bydgoszczy, został w Górsku koło Torunia uprowadzony przez funkcjonariuszy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i bestialsko zamordowany.

Księdza Jerzego Popiełuszkę zamordowali oficerowie IV departamentu MSW: Leszek Pękala, Waldemar Chmielewski, Grzegorz Piotrowski. Zabójcy zostali skazani na wieloletnie więzienia, jednak od dawna są na wolności.

Dokumenty które przekazano zostały poddane wcześniej procedurze odtajnienia i mają pomóc Instytutowi Pamięci Narodowej w wyjaśnieniu okoliczności zabójstwa księdza Jerzego. Śledztwo od 2001 w tej sprawie prowadzi lubelski oddział IPN.

Zadaniem prowadzących śledztwo będzie ustalenie, czy za zabójstwem księdza Jerzego stały osoby z kręgów ówczesnej władzy. Na razie nie potwierdzono jednak takiej hipotezy w zabójstwie kapelana "Solidarności".

Instytut Pamięci Narodowej prawdopodobnie przed przypadającą w październiku rocznicą zamordowania ks. Jerzego Popiełuszki poda opinii publicznej wyniki ustaleń w tej sprawie.

Polska.pl

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20040723235120288