Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Woodstock, diabeł i ewangelizacja

Dziś zaczyna się Przystanek Woodstock 2004. Będzie on szczególny - to dziesiąta edycja imprezy, a po raz pierwszy odbędzie się on w Kostrzyniu. Już kilka tygodni temu rozpoczęły się na niego ataki, a jego organizator został nazwany diabłem. Z drugiej zaś strony pada wiele ciepłych słów pod adresem człowieka, który potrafi tak porwać tysiące młodych ludzi.

Organizatorzy spodziewają się, że do Kostrzyna przyjedzie ok. 300-400 młodych Polaków i Niemców. W tym roku zagrają: m.in. T.Love, Hey, Armia, Sweet Noise, Grabaż i Strachy Na Lachy, Dezerter, Voo Voo oraz folkowy Carrantuohill razem ze Stanisławem Sojką. A także goście z zagranicy - legenda reggae Twinkle Brothers i znakomita formacja Zion Train łącząca dub z muzyką taneczną. Taki więc zestaw sprawia, że impreza - wobec ciągłego braku w Polsce wielkiego wakacyjnego festiwalu rockowego na miarę Roskilde czy Glastonbury - może uchodzić za jedno z najważniejszych muzycznych wydarzeń tego lata.

Jest to od 10 lat największa impreza rockowa w Polsce. Nie wszyscy jednak są do niej pozytywnie nastawieni. Już kilkanaście dni temu w Telewizji Trwam i Radiu Maryja rozpoczęła się kampania Kostrzyńskiej Grupy Obywatelskiej. Renata Głuszko, liderka tej grupy, a także Ojciec Rydzyk apelowali o odwołanie imprezy. W Telewizji Trwam wielokrotnie w ciagu dnia nadawany jest nakręcony amatorską kamerą reportaż z ubiegłorocznego Przystanku w Żarach, przedstawiający imprezę w wyjątkowo niekorzystnym świetle.

Reportaż przedstawia m.in. dziewczynę zażywającą narkotyki, seks grupowy, nastolatków paradujących nago. Obraz łopoczących nad polem namiotowym transparentów z liśćmi marihuany opatrzony jest podpisem: „ Tak oznaczone są punkty sprzedaży narkotyków.”

- Woodstock jest wpisany w niszczenie Polski. Dzisiaj zabiera się nam wszystko: przemysł, banki, rolnictwo. (...) To nie jest droga do patriotyzmu. Dzisiaj wstyd jest być Polakiem. (...) Słyszałem o biskupie, który zaprosił Owsiaka do seminarium, żeby pokazać klerykom przykład ewangelizacji. Proszę, tak jesteśmy wszyscy wabieni przez pięknie przebranego diabła - mówił ojciec Rydzyk w Radiu Maryja.

Co na to organizatorzy? - Ten film to jedna wielka manipulacja - ocenia Robert Leszczyński, rzecznik Przystanku Woodstock. - Mógłbym zrobić równie obrzydliwy film o polskim kościele, przedstawiając tylko pedofilów i zboczeńców, ale byłoby to takie samo wypaczenie rzeczywistości. Oczywiście na Przystanku można znaleźć pijanych ludzi, ale tak samo można ich spotkać w Toruniu niedaleko redakcji Radia Maryja. Ojciec Rydzyk próbuje zohydzić naszą imprezę i walczy o rząd dusz: czy polska młodzież ma być ksenofobiczna i uległa autorytetom, czy liberalna i wolno myśląca - dodaje Leszczyński, nie zaprzeczając przy tym prawdziwości pokazywanych w TV Trwam scen.

Po obu stronach niechęć z dnia na dzień narasta i nie sprzyja kompromisowym krokom. Tymczasem na Przystanku Woodstock znajdą się także ludzie, którzy jadą tam, by otoczyć duszpasterską opieką uczestników festiwalu.

Do Kostrzyna przyjechał już ponad 500 osób by wziąć udział w Ogólnopolskiej Inicjatywie Duszpasterskiej "Młodzi - młodym 2004". Celem inicjatywy jest opieka duszpasterska nad uczestnikami Przystanku Woodstock.

- Przyjechaliśmy tutaj, by stanąć w orszaku Jezusa - mówił bp Edward Dajczak podczas Mszy św. rozpoczynającej 26 lipca rekolekcje przed Przystankiem Woodstock. - Drugiego człowieka daje się zaprowadzić tylko do tego miejsca, gdzie się jest samemu, dalej nie zna się drogi, dlatego potrzebny jest ten czas rekolekcji, aby dać się poprowadzić Jezusowi - zapraszał biskup do intensywnego przeżywania czasu rekolekcji.

Baza inicjatywy "Młodzi - młodym 2004" znajduje się przy kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, gdzie do niedzieli 1 sierpnia sprawowana będzie liturgia i prowadzone będą spotkania ewangelizacyjne. Trzydniowe rekolekcje odbędą się według schematu: "Wstań! Słuchaj! Wyrusz w drogę". Przewidziane jest m.in. nabożeństwo odnowienia przymierza, namaszczenie uszu i błogosławieństwo misyjne.

W środę po południu ewangelizatorzy zamieszkają na polu namiotowym Przystanku Woodstock, gdzie rozpoczną się: ewangelizacja przez modlitwę, rozmowy, spowiedź. Ewangelizatorów będzie można łatwo odnaleźć, wszyscy są bowiem ubrani w czerwone i żółte koszulki ze słonecznikiem i napisem "Nie zrywaj z Bogiem". Jednocześnie trwać będzie nieustająca adoracja Najświętszego Sakramentu w kaplicy bocznej kościoła pw. NMP Matki Kościoła. Ewangelizacja zakończy się w niedzielę Mszą św. o godz. 11.00.
Inicjatywa Ewangelizacyjna "Młodzi - młodym" jest kontynuacją Przystanku Jezus. Organizatorem ewangelizacji jest duszpasterstwo młodzieży diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Przystanek Woodstock pierwszy raz zorganizowany był w 1995 roku z Żorach. Ideą koncertów jest podziękowanie wszystkim wolontariuszom biorącym udział w finałach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Są to dni bezpłatnej zabawy dla kilkudziesięciu tysięcy osób pod hasłem „Miłość, Przyjaźń i Muzyka”. Koszty pokrywa fundacja WOŚP.

Tegoroczna Przystankowa scena będzie miała 42 m długości, ale wraz z wieżami do nagłośnienia liczyć będzie 64 m, to wysokość pięciopiętrowej kamienicy. O jakość dźwięku zadba specjalna linia opóźniająca, czyli trzy ośmiometrowe wieże ustawione 150 m od sceny.

Na polu stoi już konstrukcja wielkiego namiotu Pokojowej Wioski Krishny, gdzie woodstokowicze będą mogli dostać najtańsze jedzenie i również posłuchać koncertów.

Uczestnicy rozbiją namioty w wyznaczonych sektorach naprzeciwko sceny. Organizatorzy spodziewają się kilkuset tysięcy osób. Postawią dla nich 400 toalet, 80 aparatów telefonicznych, uruchomią 400 kranów z wodą. Będzie bankomat, poczta, kino polowe, trzy punkty przyjęć pacjentów oraz jeden wczesnej chirurgii.

Porządku będzie pilnowało - oprócz polskiej i niemieckiej policji - ponad 1100 wolontariuszy z Pokojowego Patrolu, którzy przeszli wcześniej kursy organizowane przez Fundację WOŚP, będą również grupy ratunkowe z GOPR, Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i PCK, a także ratownicy z Niemiec.

Opracowane na podstawie materiałów z "Gazety Wyborczej", "Naszego Dziennika", TV "Trwam" a także oficjalnych informacji WOŚP i Urzędu Miasta Kostrzynia.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20040729230016822

No trackback comments for this entry.
Woodstock, diabeł i ewangelizacja | 3 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
swiatlo pią, 30 lip 2004, 17:44:24

Zagra ARMIA! To bardzo dobrze. ARMIA miala swoj udzial w moim nawroceniu sie. Wierze, ze dzieki tej kapeli powieje Duch nad obozem i oczysci PW z zatechlego klimatu hedonizmu i hinduzimu.

Do roboty Armio Pana! :-)

 
miramax nie, 1 sie 2004, 15:41:00

Nie taki diabeł straszny... Woodstock się zakończył, nikogo nie aresztowali (w każdym razie nie głośno)... a że za kilka miesięcy trochę pan się pofatyguje po zasiłek dla samotnych matek? Tylko tych dzieci żal...

Mirek

 
gosc pią, 8 kwi 2005, 13:55:44
Mi sie wydaje że Polacy po prostu nie lubią jak sie inni ludzie cieszą i z tąd niechęć do przystanku Woodstock i tyle :)
Czas zrozumieć młodziez, która żyjąc w coraz wiekszym stresie potrzebuje tego przstanku by "przystanąć " na chwilę i odpocząc od tego życia które tak " zasówa do przodu"
A tak na marginesie na przystanku Woodstock nawraca się więcej ludzi niż przez rok w całej polsce.
Papież też chodził na "kremówki", dobże że młodzież ma miejsce w którym raz do roku się na nich czeka z otwartymi rękami.
Ps: Przystanek Jezus to bardzo dobry pomysł pod warunkiem że ludzie propagują a nie narzucają wiary. Młodzież nigdy nie lubiała i nie bedzie lubić jak ktoś im mówi co mają robić.

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń