200 francuskich Żydów przybyło do Izraela

pią, 30 lip 2004, 00:20:54

Autor: Marcin Pijaczyński

Dwustu francuskich Żydów wyemigrowało do Izraela w niecałe dwa tygodnie po tym, jak premier Ariel Szaron wezwał swoich rodaków mieszkających we Francji do przeniesienia się do Ziemi Obiecanej, co miało im umożliwić ucieczkę przed "najdzikszym antysemityzmem".

Premier Izraela i inni ważni przedstawiciele państwa żydowskiego powitali uciekinierów z Francji na telawiwskim lotnisku Ben Guriona. Szaron skorzystał z okazji, aby spróbować załagodzić napięte stosunki z Francją, której rząd wstrzymał przygotowania do jego wizyty do chwili wyjaśnienia wypowiedzi na temat panującego we Francji antysemityzmu.

Zwracając się do przybyłych Ariel Szaron pochwalił "zdecydowane akcje francuskiego rządu i prezydenta mające na celu walkę z antysemityzmem". "Żydzi muszą przybywać do Izraela nie z powodu obawy czy nienawiści. Żydzi muszą emigrować ponieważ to jest ich ojczyzna" - podkreślał Szaron.

 Wcześniejsze twierdzenia premiera Izraela na temat panującego we Francji antysemityzmu znalazły potwierdzenie w kolejnych mających miejsce w tym kraju wydarzeniach. W środę agencje prasowe doniosły o zbezczeszczeniu kilkudziesięciu grobów żydowskich na cmentarzu w pobliżu Strasburga. Na nagrobkach wymalowano swastyki, gwiazdy Dawida i symbole 666.

Ataki antysemickie przybierają zdecydowanie na sile we Francji w ostatnich trzech latach. O zachowania tego typu oskarżana jest wyjątkowo liczna mniejszość muzułmańska żyjąca we Francji.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20040730002054113