Odeszły z pracy przez pigułki

sob, 31 lip 2004, 01:01:50

Autor: Joanna Gacka

Dziewięć pielęgniarek zrezygnowało w Alabamie z pracy w stanowych ośrodkach opieki zdrowotnej, aby uniknąć koniecznosci podawania pacjentkom środków antykoncepcji doraźnej czyli tzw. "pigułek dnia następnego (mornig after pills)" .

- Za pierwszym razem, gdy miałam to zrobić czułam się wręcz fizycznie chora i powiedziałam o tym mojej przełożonej - mówi Donna Tyner, która zrezygnowała z praktyki pielęgniarskiej w stanowych placówkach. Dodała, że odeszła gdyż usiłowano zmusić ją do roznoszenia tabletek, mimo iż jest ona temu przeciwna ze względów moralnych i religijnych.

- Po pewnym czasie usłyszałam, że takie działania są również częścią regulaminu który mnie obowiązuje jako pracownicę kliniki i że tym razem otrzymam jedynie upomnienie natomiast kolejna odmowa zakończy się wyrzuceniem mnie z pracy - dodała Tyner - Dla mnie jako dla chrześcijanki życie zaczyna się od poczecia. Tymczasem medyczna definicja ciąży w moim szpitalu mówiła o zagnieżdżeniu się jajeczka w macicy.

Tyner powiedziała też że podczas zasięgania porady w klinice kobiety są informowane, że jest to jedna z dostęnych metod antykoncepcyjnych. Informacji takich muszą udzielac również ten personel medyczny, który nie zgadza się z taką formą zapobiegania ciąży. Podkreśliła też, ze właśnie ta sprawa spowodowała jej odejście z placówki, w której bardzo dobrze się czuła i z którą wiązała nadzieje na dalszą karierę zawodową.

Departament zdrowia w oficjalnym oświadczeniu stwierdził, że zostały wydane specjalne wskazówki dotyczące osób, które ze względów religijnych lub z powodu własnych przekonań nie chcą podawać pacjenkom takich środków. Doktor Tom Miller, dyrektor sekcji planowania rodziny dodał, że wszystkie dziewięć pielęgniarek odeszło dobrowolnie i że w całym stanie nikt nie został zwolniony za odmowę podawania pigułek "dnia następnego".

Miller podkreślił także iż działanie tych środków "nie powoduje wczesnej aborcji, a jedynie nie dopuszcza do zagnieżdżenia się w macicy zapłodnionego jajeczka". Dodał, że niezależnie od definicji medycznych, departament zdrowia szanuje przekonania swoich pracowników - Jednakże mamy zobowiązania wstosunku do naszych pacjentów. Nie możemy dyktować komuś warunków publicznej opieki zdrowotnej opartej na indywidualnych wierzeniach.

Problem odchodzących z pracy pielęgniarek rzaniepokoił gubernatora Alabamy, Boba Rileya, który rozmawiał już w tej sprawie z Departamentem Zdrowia, zalecając by każda osoba mogła odmówić dystrybucji "mornig after pills" jeśli ma po temu etyczne czy religijne powody.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20040731010150696