Rytualny handel organami

pią, 6 sie 2004, 00:02:35

Autor: Monika A. Kowalczyk

Nigeryjska policja wydobyła 20 ludzkich czaszek oraz zwłok ponad 50 osób, prawdopodobnie rytualnych ofiar, podczas przeszukania 2 miejsc kultu czarnej magii na terenie "złego lasu" - podał AFP komisarz Felix Ogbaudu z Anambry. Dodał też, że w trakcie śledztwa aresztowano 30 podejrzanych o popełnienie tej zbrodni.

Kolapo Shofoluwe, przedstawiciel policji w Anambrze, powiedział, że aresztanci zatrzymani są pod wieloma zarzutami, m. in. rytualnych zabójstw i handlu ludzkimi organami.

Większość Nigeryjczyków to chrześcijanie i muzułmanie, wielu jednak wyznaje wiarę nawiązującą do tradycji animistycznych albo wierzy w moc fetyszu znaną w Nigerii jako "juju".

Grupy przestępcze stosują niekiedy ceremonie okultystyczne w celu zastraszenia wyznawców i wyłudzenia od nich pieniędzy, często też gangi uciekają się do przemocy by zdobyć zwłoki lub części ciała potrzebne przy rytuałach. Komisarz Ogbaudu powiedział: "Miejscowi mówią o miejscach kultu, do których ludzie udawali się na narady. Ze zdobytych przez nas nformacji wynika jednak, że działo się tam o wiele więcej. Powstały tam syndykaty złodziei posługujące się wszelkimi metodami kradzieży, jak np. hipnozą". Dodał też że kiedy we wtorek policja przeszukiwała obszary kultu, znalazła czaszki i świeże zwłoki. Gdy w środę powtórzono obławę, zwłok było już kilkadziesiąt. Kolapo Shofoluwe zaznacza, że część zwłok była w trumnach, bez oznak rozkładu. Podejrzewa, że zostały zabezpieczone jakimiś chemikaliami.

Podczas gdy opisane kulty wyznawane są w tajemnicy, tradycyjne wierzenia stanowią bardzo istotną część życia publicznego w wielu regionach Nigerii, zwłaszcza w lasach i na bagnach w południowej części kraju. Odbywają się tam doroczne festiwale muzyki i sztuki ku czci starożytnych bóstw, przyciągające turystów także z zagranicy.

Mimo pokojowej atmosfery festynów, nędza popycha Nigeryjczyków w stronę rytualnych mordów. Potępiają je główne nigeryjskie kościoły, jednak z niewielkim skutkiem. "Komercjalizacja ludzkich organów i żądza władzy - czy to ekonomicznej czy politycznej - wiedzie ludzi do rytualnych zabójstw i ofiar" - powiedział ojciec Gabriel Osun, przedstawiciel diecezji katolickiej w stolicy Nigerii, Lagos - "To barbarzyńskie, szatańskie praktyki świadczące o zacofaniu ich wyznawców. Policja powinna ich doprowadzić przed oblicze sądu".

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20040805234735878