Neopoganie nielegalni w Rosji

wto, 10 sie 2004, 23:24:43

Autor: Marcin Pijaczyński

Rosyjski Sąd Najwyższy podtrzymał decyzję Sądu Okręgowego w Omsku (zachodnia Syberia) dotyczącą rozwiązania neopogańskiego stowarzyszenia religijnego. Sektę zdelegalizowano pod zarzutem "podsycania idei nazistowskich, opartych na wierze w wyższość białej rasy".

Księgi, z których korzystali neopoganie tak instruują swoich wiernych, by między innymi unikali mieszanych małżeństw, pozdrawiali się gestem podobnym do "Sieg Hail" i używali godła bardzo zblożonego do swastyki. Te ostatnie zarzuty stały się jedną z przyczyn dla którzych wszczęto proces przeciwko neopoganom - w Rosji obowiązuje bowiem zakaz używania nazistowskich symboli i wszystkiego, co może godzić w "świetlaną historię Wielkiej Wojny Ojczyźnianej".

Mimo przegranej w Sądzie Najwyższym neopoganie nie zamierzają się poddać. Planują zwrócenie się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Chcą także nakłonić rosyjski rząd do zmiany obowiazującego obecnie prawa dotyczącego podobnych do nazistowskich symboli.

- Swastyka jest starym hinduskim symbolem, używanym w wielu wyznaniach religijnych. Jeśli by działać w ten sposób, trzeba zamknąć kilka świątyń buddyjskich i zniszczyć niektóre chrześcijańskie ikony. - mówi Lidia Okhimenko, adwokat sekty.

Neopogański kościół powstał w Omsku w 1992 roku, kiedy to założył "Świątynię Mądrości Peruna" i rozpoczął serię wykładów dla kobiet i mężczyzn. Obecnie liczy 3 tysiące członków.

Według jednego z liderów sekty neopoganizm jest nie tyle wiarą co swego rodzaju anty-wiarą, z bogami którzy reprezentują po prostu siły natury. Uroczystości religijne są silnie związane z porami roku. Wierni nie muszą przestrzegać żadnych zakazów, zasad ani przymusowych rytuałów.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20040810232443203