USA: Katolicy podzieleni w sprawie wyborów

śro, 11 sie 2004, 19:30:51

Autor: Marcin Pijaczyński

Z badań Instytutu Gallupa wynika, że praktykujący katolicy poprą w nadchodzących wyborach prezydenckich George'a Busha a niepraktykujący i luźniej związani z Kościołem - Johna Kerry'ego.

George W. Bush jest metodystą, a John F. Kerry katolikiem. Wydawać by się więc mogło, że dla amerykańskich katolików wybór jest prosty. Jednakże kontrowersje wokół osoby demokratycznego kandydata i jego postaw moralnych są na tyle duże, że praktykujący i silnie związani z nauczaniem swojego Kościoła katolicy wolą oddać swój głos na konserwatywnego Busha - przeciwnika aborcji, homoseksualnych związków i eksperymentów genetycznych na embrionach. Na Republikanina zamierza głosować 52 proc. katolików, którzy uczęszczają do kościoła co najmniej raz w tygodni. W tej samej grupie poparcie dla Kerry'ego jest o 10 pros. niższe.

Tymczasem kandydata Demokratów chętniej popierają katolicy mniej związani z kościołem i nieregularnie lub wcale nie praktykujący. W tej grupie zamierza na niego głosować aż 57 proc. badanych, podczas gdy na Busha - 39 procent.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20040811193051791