Homo-śluby nieważne

pią, 13 sie 2004, 02:37:32

Autor: Mirosław Miarczyński

Sąd Najwyższy stanu Kalifornia anulował około 4000 ślubów gejów i lesbijek, zawartych w San Francisco między 11 lutego a 12 marca. Sąd uznał, że władze miasta przekroczyły swoje uprawnienia udzielając takich ślubów.

Homoseksualne śluby są prawnie zakazane w 38 stanach USA. Ostatnio obrońcy tradycyjnego małżeństwa przegrali batalię o wprowadzenie  do Konstytucji poprawki mówiącej, że małżeństwo jest związkiem kobiety i mężczyzny. Legalność takich związków mają orzekać sądy danego stanu. Pierwszym stanem, w którym sąd zgodził się na takie związki jest Massachusetts - od maja geje i lesbijki mogą tam zawierać cywilne związki małżeńskie.

Dzisiejsza decyzja sądu w Kaliforni oznacza, że zawarte w tym roku śluby są z mocy prawa nieważne. Dotyczy to około 4 tysięcy par.

Kwestia jednopłciowych związków jest tematem, który od wielu miesięcy bardzo często pojawia się w ameykanskich mediach i dyskusjach politycznych. Mówią także o niej obaj kandydaci na prezydenta. George Bush jest zwolennikiem poprawki do konstytucji i zdecydowanym przeciwnikiem homoseksualnych małżeństw. John Kerry uważa, że sprawa powinna rozstrzygać się w poszczególnych stanach, jest jednak zwolennikiem raczej związków partnerskich niż jednopłciowych małżeństw.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20040813023732809