"Kod Leonarda da Vinci" nadal deszyfrowany

pon, 16 sie 2004, 10:04:33

Autor: Marcin Pijaczyński

Miliony ludzi na całym świecie przeczytały już głośny bestseller Dana Browna "Kod Leonarda da Vinci". Czytelnicy zapoznając się z akcją powieści wciągani są jednocześnie w rozważania dotyczące historii, teologii i sztuki - eksperci są zgodni, że wiele podanych w tej książce "rewelacji" nie ma pokrycia w faktach.

Od chwili, gdy na listach najczęściej sprzedawanych książek znalazł się napisany przez Dana Browna "Kod Leonarda da Vinci", osoby duchowne, teolodzy i naukowcy często spotykają się z pytaniami inspirowanymi powieścią. Czytelnicy książki zastanawiają się np. czy jest prawdą, że Jezus całował w usta Marię Magdalenę, a może nawet było między nimi coś więcej.

Jak dotąd sprzedano już 5,8 mln egzemplarzy powieści Browna. Książka ta 44 tygodnie z rzędu okupuje pierwsze miejsce na liście bestsellerów dziennika "New York Times". "Kod Leonarda da Vinci" przetłumaczono już na 40 języków.

Powieść opowiada historię zbrodni i poszukiwania Świętego Graala. Przedstawiona w książce intryga zakłada, że istnieją fakty, których ujawnienie może postawić Watykan przed bezprecedensowym w historii chrześcijaństwa kryzysem wiary. W charakterze złych charakterów występują przedstawiciele katolickiej organizacji Opus Dei. W ciemne sprawki zamieszany jest też Kościół katolicki.

Od czasu ukazania się powieści Browna, analizę przedstawionych w niej faktów dokonało już wielu specjalistów. Wśród opracowań znajduje się analiza Margaret M. Mitchell, szefowej Departamentu Nowego Testamentu i Literatury Wczesnochrześcijańskiej na Uniwersytecie w Chicago.

Mitchell kwestionuje m.in. twierdzenia Browna, że Jezus zainspirował podczas swojego życia miliony, że istniało ponad 80 ewangelii, że małżeństwo Marii Magdaleny i Jezusa jest faktem historycznym, że Konstantyn wymyślił boskość Jezusa. Wykluczyła także wszystkie ewangelie poza czterema.

Zobacz recenzję książki "Kod Leonarda da Vinci"

Zobacz inne artykuły dotyczące książki "Kod Leonarda da Vinci"

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20040816095633834