Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

90 rocznica śmierci św. Piusa X

90 lat temu zmarł jeden z najwiekszych papieży XX wieku. Zmarł dla nas, ale urodził się na zawsze, dla nieba - 50 lat temu został ogłoszony świętym. Hasłem jego pontyfikatu było "Odnowić wszystko w Chrystusie".

Giuseppe Sarto urodził się w 1835r. w miejscowości Riese, w ubogiej rodzinie. Jego ojciec był krawcem. Do seminarium duchownego uczęszczał w Padwie. Po ukończeniu studiów został wyświecony na kapłana 18 września 1858 roku przez bł. Giovanni'ego Antonio Farinę. W 1884 roku ks.Sarto został nominowany biskupem Mantui, a w 1893 został wyniesiony do godności Patriarchy Wenecji i otrzymał kardynalską purpurę. Po śmierci Leona XIII w 1903r. został wybrany papieżem.

Jako Biskup Rzymu św. Pius X zezwolił na codzienne przyjmowanie Ciała Chrystusa, a także obniżył wiek dzieci przystępujących do I Komunii Św. do lat 7 (wcześniej musiały mieć 12 lub 14 lat). Wprowadził też ułatwienia w udzielaniu eucharystii chorym. Zreformował liturgię, promował proste i jasne homilie i przywrócił chorał gregoriański w Kościele. W 1904 zainicjował reformę prawa kanonicznego. Z jego inicjatywy w 1907 rozpoczęto prace nad rewizją Wulgaty. Pius X wydał katechizm, zreformował brewiarz (1911), a w 1908 zreorganizował Kurię Rzymską. W 1908 rozpoczął wydawanie „Acta Apostolicae Sedis” (od 1909 urzędowe pismo Stolicy Apostolskiej). W 1909 utworzył Inst. Biblijny w Rzymie. Jednak w histori zapisał się najbardziej innym dziełem. Walczył z modernizmem, który powoli zatruwał cały Kościół. Rozkazał klerowi składać przysięgę antymodernistyczną, co pozwoliło na pewien czas opanować złe "reformy". Zmarł 20 sierpnia 1914 roku. z przyczyn naturalnych, wywołanych obawami o los Europy. W 1951 roku został beatyfikowany a w 1954 - ogłoszony świętym przez papieża Piusa XII.

Św.Pius X jest patronem kilku diecezji w Stanach Zjednoczonych, dzieci przystępujących po raz pierwszy do Komunii, pielgrzymów, a także Bractwa Kapłańskiego Św. Piusa X.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20040820120619565

No trackback comments for this entry.
90 rocznica śmierci św. Piusa X | 4 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
mateuszwroc pią, 20 sie 2004, 13:09:58
W oryginale napisałem "Namiestnik Chrystusa Pius X pozwolił..." i wydaje mi się (o ile pamiętam), że napisałem "Stany Zjednoczone", a nie "Stany zjednoczone". Proszę o poprawienie w/w fragmentów.

---
Fides omnium christianorum in Trinitate consistit.

 
Crusader pią, 20 sie 2004, 17:27:40

Nie od rzeczy będzie dodać, że zapewne (jest coraz więcej danych k'temu), że święty papież Pius X miał przodków pochodzących z Polski

porównaj:

http://www.piusx.org.pl/index.php?nr=8

Byłby więc On zapowiadanym w mesjanistycznym wierszu Słowackiego Słowiańskim Papieżem. (Treść wiersza znacznie bardziej pasuje do Papieża Sarto niż do Wojtyły)

---
"sodomita jest poza naszą cywilizacją opartą na kulcie kobiety"

Stanisław Cat - Mackiewicz herbu Boża Wola

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń