Wielki Potop trwał 33 lata

wto, 24 sie 2004, 10:43:44

Autor: Gabriela Król

Czy wielki kataklizm, który miał miejsce 8,4 tysięcy lat temu mógł stanowić źródło opowieści o Wielkim Potopie? To pytanie pod koniec lat 90. zadali sobie naukowcy z Columbia University w Nowym Yorku. Niedawne odkrycie brytyjskiego badacza Marka Siddalla przyczyniło się do wyjaśnienia kilku szczegółów dotyczących opowieści o Arce Noego.

Uczony z Centrum Oceanograficznego w Southapton dokonał szeregu komputerowych symulacji potopu na skonstruowanym przez siebie wirtualnym modelu basenu Morza Czarnego, informuje naukowe pismo „Nature”. Eksperymenty, które przeprowadził w laboratorium dowiodły, że wielka powódź, która miała miejsce ponad osiem tysięcy lat temu na styku kontynentów Azji i Europy trwała – nie jak wcześniej sądzono trzy, lecz znacznie dłużej – 33 lata.  Przelanie się wód z Morza Marmara do basenu morza Czarnego, kojarzone z biblijnym wydarzeniem, według Sidalla zajęło właśnie tyle.

 

Powodem kataklizmu było pęknięcie bariery lodowej od tysięcy lat odgradzającej morze Czarne od Morza Śródziemnego, co nastąpiło wskutek ocieplenia klimatu. Woda zalała najniżej położony pas lądu znajdujący się pomiędzy obydwoma zbiornikami wodnym i utworzyła Cieśninę Bosfor.

 

Przed zalaniem przez wody śródziemnomorskie, Morze Czarne było ogromnym słodkowodnym jeziorem. Szczelina, przez którą początkowo przedostawały się wody Morza Śródziemnego była zbyt mała – mierzyła co najwyżej kilometr. Jedna z dotychczasowych hipotez głosiła, że wody spadały do położonego ponad 100 metrów niżej jeziora w ogromnych ilościach i w zastraszającym tempie tworząc gigantyczny wodospad. W tensposób zostały zalane tereny w pobliżu zbiornika Morza Czarnego, którego poziom podniósł się wtedy o 150 metrów.

 

Proces ten nie był jednak tak gwałtowny, jak na początku sądzono. Sidall po przeprowadzeniu wielu symulacji doszedł do wniosku, że dziennie przez Cieśninę Bosfor przepływało około 5 km sześciennych wody. Nie jest to dużo, ale według Williama Ryana, ojca poprzedniej teorii, wzrost poziomu morza o 150 metrów nawet w ciągu 33 lat jest nadal katastrofalnym wydarzeniem. Ryan przyznaje, że nowiny Sindalla dużo wyjaśnią na temat dynamiki procesu.

 

Sidall twierdzi, że bardziej niż biblijne historie fascynują go przemiany zachodzące w rejonie Morza Czarnego. Jest pewien, że zjawisko, które bada na pewno nie trwało 40 dni i 40 nocy, wywarło jednak ogromny wpływ na losy ludzkości z tej części świata.  

(źródło: Quirin Schiermeier, Nature)

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/2004082410434439