Błogosławiona Matka Teresa z Kalkuty

nie, 5 wrz 2004, 12:40:53

Autor: Mateusz Markiewicz

7 lat temu zmarła kobieta podziwiana przez cały świat. Bł. Matka Teresa z Kalkuty była kobietą prostą, która wszystko robiła dla innych.  Już za życia nazywano ją świętą Matką Teresą, a niektórzy nawet myśleli, że po beatyfikacji będzie od razu kanonizacja. Jednym słowem, była przykładem człowieka, który ukochał Chrystusa.

Urodziła się jako Ganxhe Agnes Bojaxhin w 1910 w Skopje, w Jugosławii, obecnie w Macedonii. W wieku 18 lat zdecydowała, że zostanie zakonnicą i wyjechała do Dublina (Irlandia), gdzie dołączyła do zakonu Sióstr Loretanek. Po prawie rocznej nauce w klasztorze, opuściła go, aby przyłączyć się do zgromadzenia Loretanek w Darjeeling (Indie).

W 1929 roku, matkę Teresę skierowano, aby prowadziła zajęcia z geografii w Wyższej Szkole St. Mary's dla dziewcząt w Kalkucie, na południe od Darjeeling. Ulice Kalkuty były pełne żebraków, trędowatych, bezdomnych i niechcianych dzieci, które opuszczone umierały na ulicach lub w pojemnikach na śmieci. Po powrocie do Darjeeling w 1946, matka Teresa zrezygnowała ze swojej pozycji w  szkole St. Mary's, aby opiekować się potrzebującymi w slumsach. Otrzymawszy zgodę od swojego arcybiskupa, rozpoczęła pracę.

Początkowo skupiła swoje wysiłki na bezdomnych dzieciach z ulic, ucząc ich czytać i dbać o siebie. W 1949 roku  dołączyła do niej pierwsza młoda dziewczyna. Wiele dziewcząt, które wstąpiły do zakonu, było dawnymi studentkami z St. Mary's. Od każdej nowicjuszki wymagano poświęcenia swojego życia dla służby biednym, bez akceptowania w zamian materialnej nagrody.

Jej zakon otrzymał zgodę od oficjalnych władz Kalkuty do używania opuszczonej hinduskiej świątyni, w której założyła Dom Czystego Serca dla umierających. Przyprowadzała z ulic umierających Hindusów i otrzymywali oni tam opiekę. W latach 50-tych, rozpoczęła pomoc dla ofiar trądu. Indyjski rząd podarował zakonnicom 34-akrową działkę koło miasta Asansol, gdzie założono kolonię dla trędowatych Shanti Nagar (Miasto Pokoju). W latach 60-tych, centra pomocy trędowatym, niewidomym, niepełnosprawnym, starym  i umierającym oraz domy dla opuszczonych dzieci otwarto w wielu miejscach na świecie.

Matka Teresa przyjeżdżała do Polski kilkakrotnie z okazji ślubów zakonnych sióstr ze swojego zgromadzenia. W czasie ostatniego, kilkudniowego pobytu w naszym kraju na przełomie maja i czerwca 1995 r., na spotkaniu z warszawskimi studentami, tłumaczyła cel pracy Misjonarek Miłości. Szczególną misją zgromadzenia jest praca nad zbawieniem i uświęceniem najuboższych z ubogich na całym świecie.

W Polsce zgromadzenie to pracuje od 1983 r. Do zgromadzenia Misjonarek Miłości należy ponad 50 Polek, z czego w Polsce przebywa mniej niż 10. Mają dziś w naszym kraju pięć placówek: w Zaborowie pod Warszawą, dwie w Warszawie, w Katowicach i Szczecinie. We wszystkich tych placówkach, zgodnie ze swoim powołaniem służenia najuboższym z ubogich, siostry przyjmują najbardziej opuszczonych i chorych. Na przykład w domu przy Poborzańskiej w Warszawie na stałe mieszka około 10 potrzebujących, a dziennie z pomocy sióstr korzysta ok. 50 ubogich.

Matka Teresa zmarła, na skutek choroby serca, 5 września, mając 87 lat.  Była założycielką zakonu Sióstr Miłosierdzia, z pierwszą bazą w Kalkucie (Indie). Paweł VI przyznał jej w 1971 Pokojową Nagrodę Papieża Jana XXIII. Uznanie przyniosła jej bezinteresowna praca z potrzebującymi - stała się jedną z najbardziej szanowanych kobiet w  świecie, a w 1979 roku otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla. Wówczas wszystkie otrzymane za nagrodę pieniądze przeznaczyła dla biednych, wspierając swoje centra. W 1990 do Misjonarek Miłosierdzia należało już ponad 3000 zakonnic, a centra działały w 25 krajach.

Normalnie proces beatyfikacyjny może rozpocząć się dopiero 5 lat po śmierci danej osoby. Jednak na wskutek wielu próśb, Jego Świątobliwość Jan Paweł II pozwolił, aby proces rozpoczął się już niecałe 2 lata po śmierci Matki Teresy. Sługa Sług Bożych podpisał dekret o uznaniu jej heroicznych cnót i cudu uzdrowienia dnia 20 grudnia 2002r. w Rzymie u św.Piotra. Na beatyfikację, która odbyła się 19 października 2003r. przybyło wiele członkiń i miłośników Zgromadzenia Misjonarek Miłości.

Jeżeli ktoś może przyczynić się do kanonizacji bł.Matki Teresy z Kalkuty, niech pisze na ten adres:

Vice Postulator
Father Brian MC
Headquarters of the Missionaries of Charity
Mother House
54/A Lower Circular Road
Calcutta-16
West Bengal, India

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20040905124053684