Serbia wycofuje teorię ewolucji ze szkół

czw, 9 wrz 2004, 13:51:00

Autor: Michał Terajewicz

Rząd w Serbii zakazał szkołom nauczania teorii Karola Darwina w tym roku. Zdaniem władz teoria zawiera zbyt wiele pytań pozostawionych bez odpowiedzi. Gabinet premiera poparł decyzję ministerstwa edukacji, zgodnie z którą teoria ewolucji powinna być nauczana równolegle z teorią kreacjonizmu. Do tego czasu dzieło Darwina ma być nieobecne w szkołach.

W odróżnieniu od ewolucjonistów wielu naukowców popiera kreacjonizm. Wierzą oni, że to Bóg stworzył Ziemię, jak to opisano w Biblii. Rząd argumentuje, że naukowa wiedza dotycząca pochodzenia i rozwoju człowieka, zgromadzona w teorii Darwina, ma wiele braków i niedomówień. Zdaniem pani minister ewolucjonizm jest tak samo dogmatyczny jak wiara w stworzenie człowieka przez Boga. Teoria Darwina opublikowana w 1859 roku zakłada, że ludzkie istoty pochodzą od gatunków spokrewnionych z małpami. Mimo że sam Darwin wielokrotnie wyrażał swe wątpliwości w związku z teorią, wielu naukowców uważa ją za dowód na to, iż gatunki potrafią się rozwijać pod wpływem środowiska. Przedstawiciel Serbskiej Akademii Nauk stwierdził, że decyzja rządu narazi kraj na śmieszność w cywilizowanym świecie. Stanowisko władz ucieszyło jednak hierarchów kościelnych. Ich zdaniem to, co w teorii Darwina jest ważne, nie powinno być podważane. Jednak sam ewolucjonizm nie jest czymś, przy czym należy się upierać.

Komentatorzy zwracają uwagę, że decyzja rządu wskazuje na rosnące wpływy Serbskiego Kościoła Prawosławnego i bliskie powiązania z konserwatywnym premierem. Budzi to wielkie oburzenie niektórych przedstawicieli środowisk naukowych. Nazywają oni rządy obecnej pani minister edukacji katastrofą. Szefowa resortu odrzuciła sugestie, jakoby dążyła do utworzenia państwa kościelnego tylko dlatego, że jej zdaniem dzieci powinny być uczone zarówno ewolucjonizmu, jak i kreacjonizmu. Według niej obie teorie istnieją w nauce równolegle i są tak samo uprawnione.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/2004090913510025