Studia dla spowiedników

sob, 11 wrz 2004, 13:50:42

Autor: Mirosław Miarczyński

Od października księża, którzy bedą chcieli wymieniać się doświadczeniami w zakresie spowiedzi, a także pogłębiać zdobytą w seminarium wiedzę teoretyczną, będą to mogli zrobić w szkole dla spowiedników - informuje Życie Warszawy". Szkoła taka powstała pod Krakowem i będzie prowadzona przez krakowskich kapucynów.

Patronat nad przedsięwzięciem objęła Komisja Duchowieństwa Episkopatu Polski. Zajęcia mają prowadzić zarówno doświadczeni spowiednicy jak też specjaliści różnych dziedzin nauki. Księża nie tylko będą pogłębiać swoją teologiczną wiedzę ale też poznawać podstawy psychologii, etyki w biznesie i bioetyki. Zainteresowanie udziałem w zajęciach jest ogromne, zakonnicy przyznają, że przerosło ich oczekiwania.

Po ukończeniu dwuetniego cyklu nauczania "ogólnego", księża będą mogli również brać udział w kursach poświęconych spowiedzi konkretnych grup wiernych - uzależnionych, żyjących w niesakramentalnych związkach, homoseksualistów, kobiet po aborcji, osób z zaburzeniam psychicznymi etc.

 - W ostatnich latach zmienia się bowiem podejście wiernych do sakramentu pokuty. Od kapłana oczekuje się o wiele więcej niż kiedyś. Ludziom nie wystarcza, że ksiądz ich rozgrzeszy i odpuka w konfesjonał. Coraz częściej pragną nie tylko wyznać swe grzechy, ale też po prostu rozmowy, słowa, które pomoże im zrozumieć i po chrześcijańsku rozwiązywać ich dylematy życiowe - mówi ojciec Henryk Cisowski, dyrektor ośrodka szkolącego spowiedników.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20040911135042549