"Kod Leonarda da Vinci" zakazany w Libanie

czw, 16 wrz 2004, 16:37:44

Autor: Mirosław Miarczyński

Libańskie władze nie pozwalają na sprzedaż światowego bestseleru Dana Browna "Kod Leonarda da Vinci". Swoją decyzję uzasadniają zarzutami, że książka ta obraża uczucia chrześcijan. Wcześniej przedstawiciele libańskich służb bezpieczeństwa prosili o opinię organizacje chrześcijańskie działające w tym kraju.

- Zostaliśmy poproszeni o wydanie opinii w sprawie tej książki. Po jej otrzymaniu rząd zakazał sprzedaży "Kodu" - powiedział ojciec Abdu Abu Kasm, przewodniczący działającego w Libanie Katolickiego Centrum Informacyjnego - w naszej odpowiedzi oświadczyliśmy, że książka rani chrześcijańskie uczucia. Mówi między innymi, że Jezus Chrystus poślubił Marię Magdalenę i miał z nią potomstwo. Oczywiście książka ta może być dozwolona w innych krajach, ale libańskie prawo wyraźnie zabrania ranienia uczuć religijnych.

"Kod Leonarda da Vinci" był od kilku miesięcy dostępny w księgarniach w Libanie w języku francuskim i angielskim, a miesiąc temu pojawiło się także arabskie tłumaczenie książki. Teraz bestseler musiał zniknąć z półek.

- Książka jest sprzedawana na całym świecie, także w krajach katolickich - mówi Ghassan Chebaro, przedstawiciel wydawcy "Kodu" w krajach arabskich - świetnie się sprzedaje we Włoszech i jest dostępna nawet w Watykanie. Nie rozumiem dlaczego została zakazana akurat tutaj.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/2004091616374427