Mali: Ofiary z ludzi

wto, 21 wrz 2004, 20:14:19

Autor: Marcin Pijaczyński

W czasie, gdy na Mali zbliżają się ważne wydarzenia, jak obrzędy inicjacji czy wybory, niektóre dzieci, kobiety czy albinosi, zaczynają się bać. Wtedy właśnie zaczynają znikać przedstawiciele tych trzech grup - donosi BBC.

Jeśli zdarzy się, że odnalezione zostanie ciało zaginionej osoby, rzadko jest ono nienaruszone. Wiele osób wierzy, że wycięte organy służyły podczas ceremonii składania ofiar z ludzi. Podczas ostatnich lokalnych wyborów, które miały miejsce w maju, znaleziono np. ciało siedmioletniego dziecka wyrzucone w worku do rzeki. Wśród szczątków brakowało genitaliów, serca i wątroby. Odpowiedzialni za tą zbrodnię mają być ludzie, którzy chcieli wzmocnić moc czaru przez dodanie składników pochodzących od człowieka.

Mali jest jednym z najbiedniejszych państw świata, co jest doskonałą pożywką dla rozwoju przesądów. Wiara w czary jest w tym kraju bardzo rozpowszechniona. Prokurator Fedie Toure twierdzi, że pojawia się coraz więcej przypadków zabijania ludzi w celu pozyskania organów czy rozkopywania grobów i kradzieży kości. Rzadko zdarza się, że winni tego rodzaju przestępstw są karani. Prawo przewiduje w takich przypadkach karę śmierci.

W samym sercu stolicy Mali, Bamako, znajduje się targ, gdzie sprzedawane są składniki używane do czarów. Dostępne tam są wszystkie rodzaje ziół, a także żywe i martwe zwierzęta.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20040921164119444