Ustawa aborcyjna - sprzeciw Episkopatu

wto, 21 wrz 2004, 19:47:36

Autor: Mirosław Miarczyński

Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski w specjalnym oświadczeniu wyraziła swoje oburzenie i zdecydowany sprzeciw wobec rozwiązań zawartym w "projekcie ustawy o świadomym rodzicielstwie". Projekt autorstwa SLD już jutro będzie rozpatrywany w Sejmie. Zakłada między innymi możliwość wykonywania aborcji ze względów społecznych, również przez niepełnoletnie dziewczęta, bez powiadamiana ich rodziców.

"Obecnie funkcjonujące prawo chroniące życie od poczęcia przyniosło pozytywne skutki dla dziecka i matki oraz korzystne zmiany w świadomości społecznej, co potwierdzają kolejne sprawozdania rządowe.

Tymczasem nowy projekt ustawy proponuje swobodę wykonywania aborcji u małoletnich dziewcząt bez informowania rodziców, obowiązkową edukację seksualną od l klasy szkoły podstawowej oraz finansowanie z budżetu państwa aborcji, środków antykoncepcyjnych i zabiegów sztucznej prokreacji.

Projekt ustawy o tzw. świadomym rodzicielstwie narusza konstytucyjne zasady ochrony ludzkiego życia i zdrowia, prawo do równego traktowania wszystkich obywateli, poszanowania macierzyństwa i rodzicielstwa oraz prawa rodziców. Wprowadzenie takiej ustawy byłoby zbrodnią przeciw narodowi, zwłaszcza wobec ujemnego przyrostu naturalnego." - piszą biskupi.

Członkowie Episkopatu stwierdzili też, że rozwiązania proponowane w ustawie to powrót do czasów PRL i że znacznie mniej liberalna ustawa z 1996 roku została uznana za niezgodną z Konstytucją RP. Apelują także do do wszystkich ludzi dobrej woli o sprzeciwienie się projektowi ustawy.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20040921194736539