Pomoc ofiarom huraganów

wto, 28 wrz 2004, 20:52:49

Autor: Gabriela Król

Potężne huragany szalejące w rejonie Karaibów i Florydy zostawiły po sobie ogromne spustoszenie, zapisując się tym samym na długo w pamięci mieszkańców tego rejonu. Najdotkliwszych strat doznało Haiti. Szacuje się, że liczba ofiar na wyspie sięga ponad półtora tysiąca. Setek zaginionych nie odnaleziono, 300 tysięcy straciło dach nad głową. Ci, których burza pozbawiła domu rozpaczliwie koczują na resztkach dachów i chodnikach.

Ofiar katastrofy z każdym dniem przybywa. Ciężarówka z zapasami żywności przygniotła do bramy trzynastoletniego chłopca, który uwięziony był w tłumie czekających na pomoc ludzi. Został przejechany przez kierowcę, który wyjeżdżając najprawdopodobniej wcale go nie zauważył. Wygłodniały tabun omal nie stratował mężczyzny usiłującego ratować worek ryżu.

ONZ poinformowało, że wysyła posiłki do zniszczonych burzą miast Haiti. Mają oni zaradzić chaosowi, jaki panuje pomiędzy ocalałymi, którzy w swojej desperacji gotowi są do grabieży.

Przed burzowym zniszczeniem szczęśliwie ocalała mała osada na obrzeżach miasta Gonaives z przytułkiem dla dzieci. Ocalał też szpital w miejscowości Cap-Haitien należący do organizacji Haiti With Love. Czego jednak jeden żywioł nie pochłonął, strawił drugi. Pożar zniszczył część kompleksu szpitalnego utrudniając niesienie pomocy ofiarom huraganu.

Setki wolontariuszy i pracowników chrześcijańskich organizacji charytatywnych ruszyło z pomocą ofiarom katastrofy. W poniedziałek rozpoczęli walkę z czasem. W doszczętnie spustoszonym rejonie Florydy i Haiti zginęło w sumie około dwóch tysięcy osób. Odkąd tropikalny huragan Jeanne – czwarty, jak dotąd ostatni z tegorocznej plagi – zabrał wszystko, ponad ćwierć miliona ludzi nie ma już gdzie mieszkać.

Wcześniej, rejon ten nawiedził Ivan, przedarł się przez Karaiby, pozostawiając po sobie ślady ogromnego zniszczenia, 37 osób z Genady i 19 z Jamajki straciło życie.

W niesienie pomocy ofiarom katastrofy zaangażowały się liczne organizacje chrześcijańskie.
Wolontariusze wspierani przez Czerwony Krzyż rozprowadzali pośród poszkodowanych wodę i zapasy żywności. Ponad 1,5 tysiąca ochotników Kościoła Baptystów przybyło na miejsce tragedii z 25 stanów spiesząc z pomocą mieszkańcom dotkniętego kataklizmem regionu. Udzielają się tam, gdzie są potrzebni; wydają posiłki, wyrównują szkody, ścinają poprzewracane przez burzę drzewa, zajmują się dziećmi.

Okolice Florydy nawiedziły jak dotąd cztery huragany: pierwszy był Charley, który zaatakował Florydę 13 sierpnia, później Frances, Ivan i Jeanne, która zrównała z ziemią większość i tak już zniszczonych budynków. Trzy pierwsze spowodowały szkody liczone w miliardach dolarów, zginęło wówczas 73 osoby. Wedle relacji mediów, czwarty huragan w ciągu sześciu tygodni całkowicie sparaliżował stan. Przezydent George W. Bush ogłosił w rejonach dotkniętych katastrofą stan kęski żywiołowej, dzięki temu ich mieszkańcy mogą liczyć na finansową pomoc ze strony rządu.

Na Haiti, gdzie władze nie były tak dobrze przygotowane na walkę z żywiołem, szkody są znacznie wyższe.

BosNewLife

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20040928194049291