Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Kościelny antysemityzm?

Największe chrześcijańskie kościoły w Ameryce zostały oskarżone o antysemityzm i zły stosunek do Izraela. Instytut Religii i Demokracji potępił ich wybiórczy stosunek do problemu łamania praw człowieka na świecie.Oskarżenie skierowano do głównych wyznań chrześcijańskich w Ameryce, czyli Zjednoczonego Kościoła Metodystów, Ewangelickiego Kościoła Luterańskiego, Kościoła Prezbiteriańskiego i Episkopalnego oraz Narodowej i Światowej Rady Kościołów. Z badań przeprowadzonych przez Instytut Religii i Demokracji wynika, że kościoły te bardzo wybiórczo traktują przypadki łamania praw człowieka na świecie. Prawie 70 procent ich krytyki skierowane jest w stronę Stanów Zjednoczonych i Izraela. O wielu krajach, w których prawa człowieka łamane są nagminnie - takich jak Chiny, Północna Korea czy Arabia Saudyjska - nie wspomniały ani razu w ciągu czterech ostatnich lat.

Prezydent Instytutu, Diane Knippers, podsumowała badania: "Tak zdecydowana koncentracja krytyki na Izraelu oraz ignorowanie innych wykroczeń przeciwko wolności poważnie wypacza przesłanie kościołów o potrzebie uniwersalnego poszanowania ludzkich praw." Podobnie wypowiada się Erik Nelson, uczestniczący w przygotowaniu raportu: "Żadna z grup, które badaliśmy nie krytykowała nadużyć w Autonomii Palestyńskiej czy innych krajach sąsiadujących z Izraelem. To rodzi podejrzenia o uprzedzenie i podwójną moralność".

Niedawno Kościół Prezbiteriański przegłosował rozpoczęcie wycofywania się w Izraelu przedsiębiorstw i firm tam zaangażowanych. Według New York Timesa, izraelskich przywódców zszokowała ta wiadomość. Do tej pory Izrael nie podlegał żadnym gospodarczym sankcjom.

Narodowa Rada Kościołów określiła zarzuty Instytutu "całkowicie błędnymi". "Raport ignoruje stałą, wszechstronną politykę Rady Kościołów w obronie ludzkich praw. Ideologicznie konserwatywna instytucja, jaką jest Instytut, nie może zrobić objektywnego raportu" - stwierdza.

Za szczególnie oburzające uważa oskarżenie o antysemityzm: "Ta część raportu ma najwyraźniej zasiać ziarna podejrzeń i zniszczyć kontakty chrześcijańsko-żydowskie. Instutut zrównuje krytyczne podejście wobec rządu Izraela z działaniem antysemickim, co jest szkodliwe i niewłaściwe. Rada Kościołów pragnie sprawiedliwości w kraju, w którym żył nasz Zbawiciel, i gdzie nasi Chrześcijańscy bracia i siostry, wraz z Żydami i Muzułmanami, tej sprawiedliwości się domaga. Żałujemy życia ludzkiego, niezależnie, czy jest to życie Izraelity, czy Palestyńczyka."Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20040929123005916

No trackback comments for this entry.
Kościelny antysemityzm? | 3 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Kościelny antysemityzm?
Amos czw, 30 wrz 2004, 11:58:04
No właśnie, dlaczego niechętny stosunek do polityki Izraela utożsamia sie od razu z antysemityzmem i nienawiścią do Żydów w ogóle?????????
 

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń