Nadzieja i uzdrowienie po aborcji

pią, 1 paź 2004, 00:35:07

Autor: Gabriela Król

W Milwaukee (USA) od dwudziestu lat działa program wsparcia dla kobiet, które dokonały  przerwania ciąży. Zajęcia terapeutyczne pomagają im uporać się z syndromem poaborcyjnym. Inicjatorką działającego od 1984 roku programu jest pięćdziesięcioczteroletnia psycholog Vicki Thorn, autorytet w dziedzinie zwalczania urazów poaborcyjnych.

Inspiracją do jego uruchomienia projektu stały się przeżycia jej przyjaciółki – po oddaniu jednego dziecka do adopcji a także usunięciu ciąży nie mogła poradzić sobie z ogromem przeżyć. Thorn utworzyła grupę wsparcia dla kobiet, które doświadczyły aborcji. Jako jedna z pierwszych z światowych autorytetów w tej sferze.

Działający od dwudziestu lat Projekt Rachel pomógł uporać się z okropnymi przeżyciami związanymi z dokonaniem zabiegu setkom kobiet, które same nie były w stanie sobie z tym poradzić. Program skierowany do kobiet każdego wyznania przyciąga mnóstwo osób.

Do jego sukcesu przyczyniła się współpraca z różnymi kościołami działającymi w Stanach Zjednoczonych. Początkowo program obejmował indywidualne rozmowy z kobietami, ale został poszerzony o zajęcia dla osób zajmujących się zawodowo udzielaniem pomocy kobietom z doświadczeniami aborcyjnymi.

„Ludzie pracujący dla Projektu Rachel mają za zadanie służyć delikatną pomocą w przechodzeniu bolesnego procesu. Żadna kobieta nie powinna się obawiać prośby o pomoc. Jesteśmy po to, by służyć radą, a nie oceniać czyjeś postępowanie” – mówi Thorn.

Do popularności projektu przyczyniła się w dużej mierze charyzmatyczna postać samej autorki. Prywatnie żona nauczyciela akademickiego i matka szóstki dzieci czas i energię poświęca na działalność terapeutyczną. Udziela wykładów pracownikom socjalnym, pielęgniarkom i terapeutom, rozmawia z duchownymi, a także przedstawicielami organizacji religijnych. Dzięki jej zaangażowaniu program z poziomu lokalnego wszedł na arenę ogólnokrajową. Obejmuje między innymi zajęcia z terapii grupowej oraz terapię indywidualną. Wprowadzono także formy terapii dla mężczyzn.

Mary Anne Boyd, przedstawiciel Biura Archidiecezji ds. Życia Rodzinnego:
- Dzieląc się swoim cennym doświadczeniem przekazuje ogromne bogactwo wiedzy. To bardzo ważne dla osób, które mają zawodowo do czynienia z kobietami po takich przeżyciach. Vickie Thorn jest ekspertem w dziedzinie problematyki aborcji i jej wpływu na jednostk i na całe nasze społeczeństwo – mówi.

Zajęcia prowadzone w ramach Projektu Rache cieszą się w USA dużą popularnością. Świadczy to tylko o jednym – że paląca kwestia aborcji jest w tym kraju nadal aktualna. Rocznie wykonuje się tam około 1,3 mln zabiegów przerywania ciąży. Oznacza to, że około 2,1 procent kobiet w wieku 15 – 44 lat dokonuje aborcji.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20041001003507383