Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Plagiat da Vinci?

"Kod Leonarda da Vinci" zarobił już 140 milionów funtów i sprzedał się na całym świecie w liczbie ponad 12 milionów egzemplarzy ustanawiając rekord w kategorii książek dla dorosłych. Autor bestseleru oraz jego wydawca mogą mieć jednak spore kłopoty, zostali bowiem oskarżeni o plagiat.

Oskarżenie o kopiowanie cudzych pomysłów pojawia się w ostatnich latach w zasadzie w przypadku każdego dzieła artystycznego, które odnosi sukces - od "Harry'ego Pottera" do piosenek naszych rodzimych "Ich Troje". Tym razem jednak autorami zarzutów o plagiat nie są sfrustrowani artyści trzymający do tej pory swoje prace w szufladach ale autorzy książki, która 20 lat temu również stała się bestselerem. Dwaj naukowcy - Michael Baigent i Richard Leigh napisali wówczas książkę detektywistyczno-historyczną "Święty Graal Święta Krew", która była przebojem na półkach księgarskich w połowie lat 80-tych a później, wielokrotnie wznawiana (w Polsce po raz ostatni w tym roku), nadal zachowuje dużą popularność, mimo że również ona została potępiona przez wiele kościołów.

Podobieństwo "Kodu da Vinci" do książki Baigenta i Leigha zauważyło już wielu czytelników. Teraz na ten temat wypowiedzieli się również autorzy książki sprzed 20 lat. Oświadczyli, że Dan Brown skopiował fabułę książki.

- Nie chodzi o to, że Brown przeniósł do swojej powieści jakieś konkretne pomysły, bo wiele osób robiło to już wcześniej. On po prostu ukradł całą fabułę, całą tę układankę z naszej książki i uczynił z niej szkielet do swojej powieści - powiedział Leigh, dodając że w takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest pozwanie wydawcy książki Browna, Random House.

Baigent i Leigh oskarżają Browna, że przesłanki jakie podaje w książce oraz część prezentowanych przez niego badań są plagiatem z opublikowanych przez nich badań historycznych. Podkreślają, że w całej sprawie nie jest istotne, czy ich teoria okazała się słuszna czy nie. - Brown bez pozolenia wykorzystał nasze badania historycczne, nad którymi spędziliśmy wiele lat - mówi Baigent.

"Święty Graal, Święta Krew" powstał jako owoc sześciu lat historycznych poszukiwań. Podaje hipotezę, że Jezus ożenił się z Marią Magdaleną i dał początek rodom dynastycznym Europy. Tajemnicy tej strzegły zakony, w tym Templariusze oraz Zakon Syjonu, którego jednym z "Wielkich Mistrzów" miał być Leonardo da Vinci.

Autrorzy zarzucają Brownowi wykorzystanie ich listy "Wielkich Mistrzów", którzy przypuszczalnie strzegli sekretnych dokumentów dotyczących "rodów Jezusowych"

Jedyną wzmianką o autorach "Graala" w książce "Kod da Vinci" jest nazwisko czernego charakteru powieści, ekscentrycznego historyka Sir Leigha Teabinga, stanowiące połączenie nazwiska Leigh i Baigent (anagram) oraz jego charakterystyczna ułomność, przypominająca trzeciego naukowca który pracował nad książką - Henry'ego Lincolna (Teabing chodził o kulach a Lincoln utykał).

- Sposób przedstawienia naszych badań w książce Dana Browna degraduje je do roli zwykłych dywagacji i odbiera im jakikolwiek naukowy charakter a nawet je ośmiesza. Nie jest nam łatwo występować z pozwem, ale nie mamy innej możliwości - powiedział Baigent.

Niezależnie od wyniku przyszłych działań prawnych, zaskarżający wydawcę raczej nie wpłyną negatywnie na sprzedaż książki Browna. Mogą natomiast mieć duży wpływ na ponowny wzrost sprzedaży bestseleru sprzed 20 lat.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20041003161553932

No trackback comments for this entry.
Plagiat da Vinci? | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń