USA: Aborcja nielegalna w 30 stanach?

czw, 7 paź 2004, 23:16:28

Autor: Gabriela Król

W ciągu roku ustawodawcy trzydziestu spośród pięćdziesięciu stanów USA mogą uznać aborcję za nielegalną. Stanie się tak, jeśli Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych unieważni własne rozporządzenie z 1973 roku przyznające kobietom w tym kraju prawo do usuwania ciąży.

Jak wynika z raportu amerykańskiego Centrum Praw Rozrodczych, aborcja wkrótce może stać się przestępstwem w większości amerykańskich stanów. Stanie się to możliwe, jeśli Sąd Najwyższy obali rozporządzenie z 1973 wydane w sprawie Roe kontra Wade. Decyzja wtedy podjęta umożliwiła dokonywanie zabiegu przerywania ciąży wszędzie na terenie Stanów.

Gdy tylko prawo z 1973 roku zostanie unieważnione, stany o poglądach antyaborcyjnych odświeżą dawne ustawodawstwo zabraniające przerywania ciąży.

Z raportu wynika, że przed 1973 rokiem ustawodawstwo osiemnastu stanów całkowicie lub częściowo zabraniało aborcji. Jeśli jednak zarządzenie z 1973 roku zostanie unieważnione, ustawodawcy przywrócą dawną legislaturę. Natomiast w wielu stanach, gdzie jak dotąd nie istniały przepisy zakazujące aborcji – jak na przykład w stanie Ohio – natychmiast po unieważnieniu werdyktu w sprawie Roe zakaz aborcji zostanie wprowadzony.

Raport ukazał się niecały miesiąc przed wyborami prezydenckimi w USA, fakt ten ma odegrać istotną rolę w procesie decyzyjnym dotyczącym tej kwestii. Obecnie pięciu z dziewięciu sędziów Sądu Najwyższego popiera prawo kobiet do aborcji. Może się to zmienić, gdy prezydent Bush w drugiej kadencji nominuje nowego członka Sądu podzielającego jego antyaborcyjne poglądy. Decyzja ta miałaby wpływ na około 70 mln kobiet w wieku rozrodczym.

Kandydat Demokratów, John Kerry popiera prawo do przerywania ciąży.

W Stanach Zjednoczonych wykonuje się rocznie około 1,3 mln zabiegów przerywania ciąży. Oznacza to, że każdego roku około 2,1 procent kobiet w wieku 15 – 44 lat dokonuje aborcji. Część z wykonywanych aborcji odbywa się drugiej połowie ciąży.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20041007231628433