Święta Jadwiga Śląska

sob, 16 paź 2004, 16:40:26

Autor: Mateusz Markiewicz

Dzisiaj Archidiecezja Wrocławska obchodzi swe święto patronalne - święto św. Jadwigi Śląskiej. Dzisiaj wyruszyła spod Archikatedry Wrocławskiej piesza pielgrzymka do sanktuarium świętej w Trzebnicy. Tam, w klasztorze, który ufundowała, znajdują się jej relikwie.

Św. Jadwiga urodziła się między 1178, a 1180 w Bawarii. Ok. 1190 została wysłana do Wrocławia, aby poślubić Henryka I Brodatego. Mieli bardzo dużo dzieci, wśród nich był Henryk II Pobożny. W 1229 pośredniczyła między mężem a Konradem I Mazowieckim w sporze o tron krakowski. wspierała klasztory, zwł. cysterek w Trzebnicy, gdzie po śmierci męża (1238) przebywała, modląc się i spełniając czyny miłosierne. Wzorując się na swej krewnej św. Elżbiecie z Turyngii, zainspirowała krąg świętych i błogosławionych księżnych i księżniczek, jak: Kinga, Jolenta, Salomea, Agnieszka Czeska. Znana była ze swego ascetycznego życia. W jej czasach krążyły nawet po Wrocławiu anegdoty dotyczące takiego sposobu życia. Przytoczę jedną z nich. Ponoć św.Jadwiga w zimę chodziła bez obuwia. Na nic były prośby męża, więc posłał żonę do biskupa. Ten rozkazał jej noszenie butów w tej porze roku. Św. Jadwiga oczywiście usłuchała biskupa, lecz i tak postawiła na swoim. Buty nosiła, ale nie na nogach, lecz na ramieniu.

Księżna Jadwiga zmarła w 1243r., a już w 1267r. została kanonizowana przez Klemensa IV. Św. Jadwiga jest patronką Archidiecezji Wrocławskiej i pojednania polsko-niemieckiego.

Oficjalnie centralne uroczystości zakończą się jutro (17 X) mszą, którą odprawi Metropolita Wrocławski Arcybiskup Marian Gołębiewski.

Więcej o św.Jadwidze

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20041016155226499