Raport Komisji Lambeth - wyrazić żal za biskupa-geja

pon, 18 paź 2004, 21:51:59

Autor: Michał Terajewicz

Wezwanie do wyrażeniu żalu z powodu sposobu wyboru o wyświęcenia aktywnego homoseksualisty na biskupa wystosowała do hierarchów z kościoła w USA Komisja Lambeth powołana po tym, jak wyświęcenie Gene'a Robinsona zagroziło podziałem Kościoła Anglikańskiego na świecie. Przewodniczący komisji powiedział, że istnieje poważne niebezpieczeństwo, iż kościoły pójdą innymi drogami.

Raport Komisji wezwał do wstrzymania święceń homoseksualnych kandydatów. Jednocześnie domaga się wyjaśnień od Kościoła Anglikańskiego w USA: jak to możliwe, by osobie pozostającej w związku z partnerem tej samej płci powierzono opiekę nad wiernymi.

Konserwatywni duchowni wierzą, że Biblia jednoznacznie potępia homoseksualizm. Konserwatyści, zwłaszcza ci z afrykańskiej części kościoła, domagali się zerwania stosunków z Kościołem Anglikańskim w USA. Wielu z nich nadal żąda wręcz zawieszenia działalności amerykańskiej części kościoła. Jednak raport wzywa wszystkich członków społeczności, by pracowali wspólnie w obliczu istniejącego zagrożenia podziałem. Raport nie ma być ostatecznym sądem, ale częścią toczącego się procesu, który doprowadzi do uzdrowienia sytuacji i pojednania. Dokument wzywa 50 biskupów, którzy uczestniczyli w wyświęceniu Robinsona, by wyrazili żal, ale dodaje, że nie powinni ponieść żadnych konsekwencji. Przewodniczący Komisji powiedział, że biskupi powinni wcześniej zaproponować konsultacje, zanim podjęli kroki, które stoją w sprzeczności z poglądami wielu Anglikanów. Teraz potrzeba wiele cierpliwości i wiele odwagi, ale zdaniem przewodniczącego nadal istnieje nadzieja na zażegnanie konfliktu.

Wielu członków kościelnej społeczności zarzuca raportowi, że nie prezentuje jasnego stanowiska w sprawie homoseksualizmu. Z drugiej zaś strony przedstawiciele Chrześcijańskiego Ruchu Gejów i Lesbijek wyrazili dla dokumentu swoje uznanie za jego pojednawczy ton. Postrzegają go jako dobry początek prawdziwej debaty.

W pierwotnej wersji tego tekstu, za innymi serwisami informacyjnymi użyliśmy słowa "przeprosić". Według najnowszych informacji, chodzi jednak raczej o wyrażanie żalu.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20041018215159484