Europejska inkwizycja?

wto, 19 paź 2004, 02:07:00

Autor: Mirosław Miarczyński

Kardynał Renato Martino Przewodniczący Papieskiej Rady „Iustitia et Pax”, skomentował odrzucenie przez jedną z komisji Parlamentu Europejskiego kandydatury włoskiego polityka Rocco Buttiglione na komisarza Unii, ze wzgledu na jego katolickie poglądy. Kardynał oświadczył, że decyzja ta wygląda na "antykatolicką inkwizycję".

Buttiglione jest ministrzem ds. europejskich w rządzie Silvio Berlusconiego. Jest również gorliwym katolikiem i przyjaźni się z papieżem Janem Pawłem II. Jego katolickie przekonania i stwierdzenie że nie zaakceptowałby prawodawstwa sprzecznego z zasadami moralnymi spowodowały zarzuty o niepoprawność polityczną oraz nieumiejętność oddzielenia ideologii od funkcji politycznej. Zarzuty stawiane włoskiemu politykowi dotyczyły między innymi jego stwierdzenie, że homoseksualizm jest grzechem oraz, że popiera tradycyjną rolę kobiety w rodzinie.

Decyzję komisji oraz późniejsze zarzuty mediów Buttiglione nazwał "inkwizycją". Powtórzył to wczoraj kardynał Martino, dodatjąc że wytworzyła się sytuacja, w której katolicy są wykluczani z życia publicznego. Dodał też, że kwestia wloskiego polityka wpisuje się w obraz takich działań, które mają na celu zmarginalizować w świecie nauczanie Kościoła i uciszyć głos papieża w kwestiach moralnych.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20041019020747610