Maryja zawsze dziewica

sob, 8 paź 2005, 19:26:02

Autor: Gość serwisu

Wiem, że jest dogmat o Niepokalanym Poczęciu i Wniebowzięciu NMP. Ale czy jej wieczne dziewictwo różneiż zostało zdogmatyzowane a jeśli tak to konkretnie kiedy, gdzie i przez jaki dokument?

Wieczne dziewictwo Najświętej Maryi Panny zostało "zdogmatyzowane" podczas Synodu Laterańskiego w 649 roku. Jednak o wiecznym dziewictwie Maryi mówił juz w swoich nauczaniach św. Ambroży (+397).Zwołany w 649 r. synod laterański przypominając i nakazując przyjąć naukę Kościoła o Bożym Macierzyństwie Maryi użył sformułowania, „że święta zawsze Dziewica i niepokalana Maryja jest prawdziwie i właściwie Boga Rodzicielką”. Entuzjastami tej nauki byli wielcy myśliciele, filozofowie i teologowie chrześcijańscy m.in. Bernard z Clairvaux († 1153), św. Tomasz z Akwinu, Aleksander z Halles i św. Albert Wielki. Największym z nich był wszak angielski franciszkanin Jan Duns Szkot († 1308).

O dziewictwie Maryi możesz również przeczytać w Katechizmie Kościoła Katolickiego - punkty: 496 - 507 oraz 510. Polecam zwrócic uwagę na źródła na podstawie których powstały poszczególne tezy w w/w punktach Katechizmu.

Dogmat o wiecznym dziewictwie Najświętszej Maryi Panny jest uznawany nie tylko w Kościele katolickim, ale również w Kościele prawosławnym.

mgr. teologii Tomasz Kaniewski

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20041023222602534