Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Wizyta metropolity Sawy w Patriarchacie Bułgarskim

Dnia 28 października br. z wizytą do Patriarchatu Bułgarskiego udaje się Metropolita Warszawski i całej Polski Sawa. Głównym celem wizyty jest udział w uroczystościach związanych z 90 rocznicą urodzin patriarchy Maksyma oraz w obchodach 560-lecia bitwy pod Warną.

W programie pobytu zwierzchnika Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego w Bułgarii znalazły się m.in.: wspólne nabożeństwo w Monasterze Trojańskim z Jego Świątobliwością Patriarchą Bułgarskim Maksymem oraz nadanie mu tytułu honoris causa Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. W programie obchodów rocznicy bitwy pod Warną znajdują się m.in.: nabożeństwo żałobne za dusze poległych w czasie bitwy, konferencja naukowa oraz otwarcie wystawy „Bitwa pod Warną”. W uroczystościach m.in. wziąć udział prezydenci Bułgarii, Węgier i Polski.

Metropolicie Sawie towarzyszyć będą ks. archimandryta Jerzy (Pańkowski), rektor ChAT bp prof. dr hab. Wiktor Wysoczański oraz prorektorzy ChAT ks. prof. dr hab. Marian Bendza i prof. dr hab. Janusz T. Maciuszko. Wizyta zakończy się 6 listopada br.

Wizyta w Patriarchacie Bułgarskim jest kolejną z szeregu odwiedzin bratnich Kościołów prawosławnych zapoczątkowanych przez metropolitę Sawę zaraz po jego wyborze na zwierzchnika Kościoła prawosławnego w Polsce w maju 1998 r. Od tej pory odwiedził on już większość spośród 15 autokefalicznych Kościołów prawosławnych na świecie, jak też przyjął w naszym kraju delegacje większości spośród nich. Zwierzchnik Kościoła prawosławnego w Polsce odwiedzał już Patriarchat Bułgarski dwukrotnie: na przełomie września i października 1998 r. (Rozszerzony Sobór Panprawosławny) oraz w listopadzie 2001 r.

***

Patriarchat Bułgarski należy do starszych patriarchatów prawosławnych na świecie i w honorowym wykazie (dyptyku) wszystkich Kościołów prawosławnych zajmuje dziewiąte miejsce. Obecnie posiada ponad 8 milionów wiernych, 26 biskupów, blisko 4.000 świątyń i ponad 100 monasterów. Od 1971 r. kieruje nim patriarcha Maksym.

Patriarcha Bułgarski Maksym urodził się 29 października 1914 r. w miejscowości Oresak. Śluby zakonne złożył w 1941 r. W tym samym roku otrzymał święcenia diakońskie, a kapłańskie w 1944 r. W latach 1950-1955 reprezentował Patriarchat Bułgarski w Moskwie. W 1956 r. został powołany na Biskupa Branitsa. W latach 1960-1971 sprawował urząd Metropolity Lovec.

Bitwa pod Warną miała miejsce 10 listopada 1444 r. między oddziałami polsko-węgierskimi oraz innymi wojskami koalicji antytureckiej, a wojskami tureckimi. W 1444 r. w imieniu Węgrów król Władysław III Wareńczyk zawarł bardzo korzystny pokój węgiersko-turecki. Dyplomacja papieska zdołała jednak namówić króla, aby złamał postanowienia traktatu i uderzył na Turków, korzystając z tego, że papiestwu udało się pozyskać Wenecjan do wspólnej walki przeciw niewiernym. Niestety Wenecjanie zawiedli i do decydującej bitwy doszło bez ich udziału. Dowiedziawszy się o tym król chciał zawrócić swoje wojsko, lecz Turcy odcięli odwrót. Wojska węgierskie wspierały oddziały z Polski, które jednak zostały rozgromione przez Turków. Król zginął (stąd przydomek Warneńczyk), a przez Bułgarów jest uznawany za bohatera.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20041026133933302

No trackback comments for this entry.
Wizyta metropolity Sawy w Patriarchacie Bułgarskim | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń