Historia Kościołów Pokoju

wto, 26 paź 2004, 17:16:44

Autor: Karolina Szurkowska

W piątek w Głogowie odbyła się konferencja naukowa w całości poświęcona Kościołom Pokoju w Głogowie, Świdnicy i Jaworze. Na spotkanie przybyli polscy i niemieccy badacze, a zarazem miłośnicy tych wzniesionych w XVII wieku świątyń.

Dzieje Kościołów sięgają wojny trzydziestoletniej (1618 - 1648), kiedy to w Europie doszło do walk religijnych między katolikami a protestantami. Po zakończeniu wojny, na mocy Pokoju Westfalskiego w 1648 roku, cesarz austriacki Ferdynand III pozwolił na wybudowanie trzech Kościołów Pokoju: w Głogowie, Świdnicy, i Jaworze. Jednak wyznaczył bardzo trudne warunki. Każdy z Kościołów musiał być wybudowany poza granicami miasta, nie mógł przypominać innych kościołów, a więc o budowie wieży i dzwonnicy nie było mowy. Materiałami wykonawczymi mogły być tylko drewno, glina, słoma i piasek (aby można było je łatwo zniszczyć i w ten sposób uniemożliwić kryjówkę ewentualnym wrogom), do tego dochodził jeszcze własny budżet i ograniczenie czasu budowy do 12 miesięcy. Mimo tych utrudnień udało się wznieść wszystkie trzy budynki, na które ewangelicy otrzymali zgodę.

Kościół w Głogowie, nazwany "Bożą Strzechą", powstawał od 1651 do 1652 roku. 24 sierpnia 1654 roku silna wichura zniszczyła świątynię. Po tym jak została odbudowana w 1655 roku, spłonęła 13 sierpnia 1758 roku.

W Świdnicy początkowo - w 1652 roku - ewangelicy postawili gmach tymczasowy, będący podstawą do drugiego reprezentacyjnego, którego budowa rozpoczęła się po 4 latach zbierania dodatkowych funduszy, a więc w 1656 roku. Pierwsze nabożeństwo w świdnickim Kościele pod wezwaniem Trójcy Świętej odprawiono 24 czerwca 1657 roku.

Budowa Kościoła pod wezwaniem św. Ducha w Jaworze (na zdj.) rozpoczęła się w 1654, a skończyła w wymaganym 1655 roku.

Obie świątynie, zaprojektował wrocławski architekt, inżynier wojskowy Albrecht von Saebisch, który nadzorował także prace budowlane. W Jaworze pomagał mu majster ciesielski Andreas Gamper.

Od 13 grudnia 2001 roku kościoły w Jaworze i Świdnicy znajdują się na Liście Swiatowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Konferencję "Kościoły Pokoju na Dolnym Śląsku" zorganizował Urząd Miejski w Głogowie przy współpracy ze Stowarzyszeniem Przyjaciół i Mecenasów Muzeum Śląskiego w Gorlitz oraz Towarzystwo Ziemi Głogowskiej. Zaprezentowano podczas niej historyczne, społeczne i religijne tło powstania świątyń a także przedstawiono dawną i obecną ich sytuację.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20041026154344908