Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Katedra prawosławna pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy we Wrocławiu

Przedstawiam historię kolejnego zabytku sakralnego miasta Wrocławia. Tym razem jest to katedra Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Wrocław to miasto bardzo pięknę i mam nadzieję, że moimi artykułami o histori naszych zabyków zachęcę niektórych Czytelników do odwiedzenia stolicy Dolnego Śląska. Liczę także, że wkrótce będę mógł przeczytać także o zabytkach innych ziem.Katedra ta należy do Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Dawniej istniała pod wezwaniem św. Barbary. Przy ul. św. Mikołaja zajmuje miejsce dawnej kaplicy cmentarnej białoskórników. Kaplica wzniesiona w 1268r. była od 1303r. Kościołem filialnym kościoła św. Elżbiety. Wcześniej występowała pod wezwaniem św.św. Barbary, Feliksa i Adaukta. Niestety spłonęła w XIVw. Odbudowano ją ok. 1400-1417r.

Podczas odbudowy powiększono świątynię o nawy boczne od północy i południa. Od zachodu zostały wzniesione dwie wieże. Do ciekawostek należy fakt, iż w XV stuleciu ks. Jan głosił tutaj kazania po polsku. Dzisiejsza świątynia pochodzi z przełomu XV i XVI wieku. W roku 1526 przeszła w ręce ewangelików.

Niestety świątynia podzieliła losy innych kościołów podczas II Wojny Światowej. Jednak miała szczęście w nieszczęściu. Została zniszczony „tylko” w 30%, co nie jest zbyt dużą liczbą w porównaniu ze stratatmi archikatedry. W latach 1947-1949 została zabezpieczona, a remont trwał w latach 1959-1961. Podczas tej odbudowy usunięto XIX-wieczne tynki, które były na zewnątrz. Budowla została przekazana Kościołowi prawosławnemu 3 VI 1963r. Od tego czasu pełni funkcje katedry diecezji wrocławsko-szczecińskiej.

Kościół jest trzynawową budowlą halową, trzójprzęsłową o dwuprzęsłowym, prostokątnym prezbiterium. Jej wnętrze zostało nakryte sklepieniami krzyżowo-żebrowymi. Dach nawy głównej jest dwuspadowy, a naw bocznych ze szczytami trójkątnymi. Całość dachu jest pokryta dachówką. Wieża północna jest tradycyjnie wyższa od południowej, która nie została ukończona.

Wnetrze zostało przystosowone do pełnienia czynności prawosławnych, więc nie ma tu ławek. Pod ścianą stoją krzesła dla osób starszych. Ławek nie ma z prostego powodu. Liturgia prawosławna nie ma w zwyczaju siedzenia.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20041028113923186

No trackback comments for this entry.
Katedra prawosławna pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy we Wrocławiu | 3 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Joel czw, 28 paź 2004, 23:10:13

cerkiew w gotyckim kosciele...brzmi jakos dziwnie...cerkiew zawsze mi sie kojarzyla jakos inaczej.ponadto kiedys spotkalem sie z opinia,ze w 19 wieku szczegolnie chetnie korzystano z budowania kosciolow w stylu neogotyckim.powod podbno byl jeden, ciezko bylo przerobic taki kosciol na cerkiew...ile w tym prawdy nie wiem.

napisz tez o kosciolach ewangelickich

pozdrawiam

Joel

---
Joel

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń