Watykan na razie neutralny w sprawie Turcji w UE
Wszystko zależy od kryteriów unijnych. Stanowisko Stolicy Apostolskiej wobec członkostwa Turcji w Unii Europejskiej można określić jako neutralne. Sekretarz Watykanu do spraw stosunków międzynarodowych, arcybiskup Giovanni Lajolo wyraził gotowość akceptacji Turcji, pod warunkiem, że spełni ona odpowiednie kryteria unijne.
Watykan nie wydał jeszcze oficjalnego stanowiska dotyczącego wejścia muzułmańskiej Turcji do Unii Europejskiej, stanowisko Stolicy Apostolskiej wobec jej ewentualnego członkostwa można uznać za ostrożne. W wywiadzie dla turyńskiego dziennika La Stampa arcybiskup Lajolo wyjaśnił, że „aby doszło do akcesji, Turcja musi najpierw spełnić wszystkie kryteria polityczne ustalone na szczycie w Kopenhadze w 2002 roku.”
Kryteria, o których mowa obejmują między innymi całkowitą gwarancję przestrzegania praw człowieka, jak również prawo do wolności wyznaniowej „opartej na ludzkiej godności”.
W wywiadzie abp Lajolo rozpatrzył sytuację dotyczącą swobód religijnych w tym kraju podkreślając, że „muszą one być nie tylko zagwarantowane na poziomie konstytucyjnym, prawnym i administracyjnym, ale przede wszystkim muszą być przestrzegane w każdym aspekcie struktury społecznej.”
Przeciwnicy przyłączenia Turcji do UE są zdania, że zdarzenie to może osłabić jedność kulturową Europy. Natomiast zwolennicy przystąpienia tego państwa do Unii uważają, iż stanowiłby do modelowy przykład integracji świata muzułmańskiego z Zachodem.
„W żadnym wypadku Watykan nie obawia się poszerzenia Starego Kontynentu. Wprost przeciwnie – Jan Paweł II wielokrotnie wspominał o zjednoczonej Europie rozciągającej się od Atlantyku po Ural. Wewnętrzna jedność Europy jest sprawą ogromnej wagi” – powiedział arcybiskup.
Arcybiskup Lajolo dodał także, iż „powinniśmy poświęcić więcej uwagi także innym krajom pragnącym członkostwa we wspólnocie europejskiej takim jak Rumunia, Bułgaria, Chorwacja, ale także Ukraina, Mołdawia, Gruzja i Armenia – krajom o wspaniałej kulturze i wieloletniej tradycji”.
„Lista to mogłaby się wydłużyć o inne kraje bałkańskie takie jak: Serbia, Czarnogóra, czy Albania – państwa Watykanowi bardzo bliskie” – podsumował.
Zenit