Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Wydarzenia na Ukrainie

W minioną sobotę (31 października br.) na Ukrainie odbyły się powszechne wybory prezydenta tego kraju, które jak powszechnie komentowano, stały się swoistym plebiscytem, przesądzającym o dalszym kierunku rozwoju tego kraju. Zwycięzcy pierwszej tury wyborów: dotychczasowy premier Wiktor Janukowycz oraz lider opozycyjnego stowarzyszenia Nasza Ukraina Wiktor Juszczenko. Obydwaj kandydaci w trakcie kampanii przedwyborczej, ale również na długo przed nią wskazywali na swoją przynależność religijną i szacunek dla największego na Ukrainie wyznania – prawosławia.

Wielokrotnie do udziału w wyborach zachęcało wiernych duchowieństwo, w tym hierarchia Kościoła prawosławnego. Nie doszło jednak do oficjalnego poparcia któregokolwiek z kandydatów. Tuż po Boskiej Liturgii do lokalu wyborczego w pobliżu Ławry Pieczewskiej w Kijowie przybył na głosowanie Metropolita Kijowa i Całej Ukrainy Włodzimierz (na zdjęciu), który powiedział oczekującym go dziennikarzom: „Dzisiaj jest niezwykle ważny dzień dla Ukrainy, lista kandydatów jest ogromna, a ja mam nadzieję, że wszyscy oni są ludźmi godnymi zaufania. Dzisiaj każdy może oddać swój głos w sposób niejawny. Również ja dokonałem wyboru, mam nadzieję, że się nie pomyliłem. Wierzę, że ktokolwiek zostanie wybrany będzie ze wszystkich swoich sił służył ojczyźnie i jej narodowi. Niech Bóg błogosławi Ukrainę i jej naród”.

Kandydat Wiktor Juszczenko wielokrotnie podkreślał, że jest wierzącym prawosławnym chrześcijaninem, tak został wychowany, a także był to jego osobisty wybór. Jednocześnie jako wierzący żywi głęboki szacunek dla przekonań innych osób, bez względu na ich przynależność religijną. Wielokrotnie opowiadał się również za pełną wolnością religijną dla wszystkich wyznań. Kandydat Wiktor Janukowycz w trakcie kampanii wyborczej podróżując po kraju wielokrotnie przybywał do miejscowych cerkwi. Wyrażał również swoją nadzieję na przezwyciężenie podziałów, jakie obecnie istnieją w Kościele prawosławnym na Ukrainie.

Przypomnijmy, że obecnie na Ukrainie istnieją trzy prawosławne jurysdykcje. Największą z nich, stanowi Ukraiński Kościół Prawosławny w dalszym ciągu część Patriarchatu Moskiewskiego, na którego czele stoi Metropolita Włodzimierz (Sabodan). Jego siedzibą jest Monaster Jaskiń, Ławra Pieczerska w Kijowie. Kolejna wspólnota to Ukraiński Kościół Prawosławny – Patriarchat Kijowski, któremu przewodzi Metropolita Filaret (Denisenko), który na początku lat dziewięćdziesiątych zdjęty został z urzędu i wyłączony ze stanu duchownego. Najmniejszą wspólnotę stanowi Ukraiński Autokefaliczny Kościół Prawosławny, który przez lata funkcjonował w USA oraz w Europie Zachodniej. Jego obecnym zwierzchnikiem jest Metropolita Metody.

Patriarchat Moskiewski uznaje wyłącznie pierwszą z wymienionych wspólnot, a największą niechęć przejawia wobec wspólnoty zarządzanej przez Patriarchę Filareta, jego samego określając często wprost jako „łże – patriarchę”. Jest ona postrzegana przez świat prawosławny jako wspólnota niekanoniczna, o nielegalnym statusie. Mimo tego niezależne od Patriarchatu Moskiewskiego jurysdykcje cieszyły się przychylnością dotychczasowych władz Ukrainy.

Cerkiew.pl na podstawie www.proua.org, www.risu.org.uaTrackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20041103000921254

No trackback comments for this entry.
Wydarzenia na Ukrainie | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń