"Słowa i propowiedi" Metropolity Sawy

pią, 5 lis 2004, 14:28:23

Autor: Jarosław Charkiewicz

Ukazała się najnowsza publikacja Wydawnictwa Warszawskiej Metropolii Prawosławnej pt. „Słowa i propowiedi”. Książka ta to wydanie tyle oryginalne, co i wyjątkowe. Stanowi ona zbiór 63 kazań i homilii wygłoszonych przez Jego Eminencję Metropolitę Warszawskiego i całej Polski Sawę w różnych okresach jego posługi.

Jest to zaledwie mała część z ogromnej ilości homilii i pouczeń wygłaszanych przez metropolitę Sawę w czasie ponad 38-letniego służenia przed ołtarzem Pańskim.

Pierwsza część zbioru obejmuje kazania wygłoszone w czasie, gdy metropolita Sawa był jeszcze kapłanem (1966-1979). W drugiej części zostały zebrane wybrane kazania wygłoszone w okresie pełnienia przez niego posługi arcypasterskiej w Diecezji Łódzko-Poznańskiej (1979-1981) i Diecezji Białostocko-Gdańskiej oraz, od 1998 r., jako Metropolity Warszawskiego i całej Polski.
Jak pisze we wstępnie do książki ks. dr Jerzy Tofiluk „Kazania Władyki Sawy cechuje bogata tematyka, różnorodne formy wypowiedzi, bogactwo treści zarówno teologiczno-dogmatycznych, jak i moralnych. Metropolita Sawa posiada wyjątkową umiejętność dostrzegania wyzwań i trudności pojawiających się przed człowiekiem. Jego słowa kierowane są do człowieka wierzącego, często bardzo słabego, ale równocześnie posiadającego godność”, dodając, że „Władyka w swoim kaznodziejstwie nie zapomina o konkretnym człowieku – odbiorcy kazania i dlatego przekazywane przez niego prawdy religijne i prawdy wiary mają wymiar osobowy, dotykają każdego słuchającego”.

Książka z jednej strony może służyć duchownym jako wzór i inspiracja w ich posłudze głoszenia Słowa Bożego, z drugiej zaś może stanowić dla wiernych Kościoła prawosławnego pouczenie i wskazanie drogi do jedności ze zmartwychwstałym Panem w Królestwie Niebieskim.

Ponadto, chcąc przybliżyć osobę autora, zamieszczono bardzo szeroki wybór zdjęć oraz ważniejsze dokumenty związane z życiem i działalnością metropolity Sawy od czasów nauki w seminarium duchownym do połowy 2004 r. Zostały one zaprezentowane w układzie chronologicznym. Sama liczba tych zdjęć i dokumentów (opatrzonych dokładnymi podpisami) przekraczająca 200, sprawia, iż książka nabiera również charakteru historiograficznego.

Książka liczy 350 stron. Została wydana w gustownej, twardej oprawie i wydrukowana na grubszym papierze, co sprawia, że ma szansę nie tylko stać się ładną ozdobą półki bibliotecznej, ale i literaturą fizycznie „nie do zdarcia”.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20041105142823534