Celibat

pon, 8 lis 2004, 21:25:51

Autor: mroova

Czytałem artykuł, w którym użytkownik serwisu pytał o to, czy przed soborem w sprawie sakramentu małżeństwa nie była uregulowana sprawa współżycia między kobietą a mężczyzną przed ślubem. Odpowiedziano mu, że ta sprawa była uregulowana od dawna (przez Biblię), a oficjalny dogmat kościoła tylko to potwierdził. Zgoda! A co z celibatem? Dlaczego kościół katolicki zabrania księżom zawierania małżeństw? Czy nie uważają Państwo, że to oszukiwanie natury? Przecież człowiek, który jest dojrzałym mężczyzną ma pewne potrzeby. Czy celibat nie jest przyczyną narastającejącego szerzenia się pornografii, pedofilii i homoseksualizmu wśród duchowieństwa? O ile mi wiadomo Biblia w żadnym fragmencie nie zabrania duchownemu posiadania potomstwa i małżonki (chyba, że się mylę - w takim przypadku prosiłbym o ten fragment). Moim zdaniem taki zakaz jest chory, szkodzi wierze katolickiej oraz całemu społeczeństwu.

Nie da się w kilku zdaniach przedstawić znaczenia celibatu oraz jego rozumienia w Kościele katolickim. Dlatego też z konieczności kilka, najważniejszych moim zdaniem kwestii - w wielkim skrócie i uproszczeniu.

Prawdą jest, że Biblia nie zabrania duchownemu posiadania potomstwa i małżonki. Tym niemniej celibat, czyli "bezżenność dla królestwa Bożego" ma w niej swoje uzasadnienie:

Tak więc celibat nie tylko nie jest sprzeczny z Biblią, ale wręcz ukazywany jako coś godnego pochwały.

Jakie zatem niesie wartości?

Czy celibat jest oszukiwaniem natury?

Być może, ale wówczas Pan Jezus - Wzór Człowieka, skoro nie posiadał dzieci, również ją oszukał, co więcej, jak pisałem wyżej, pochwałę i zachętę do takiej bezżenności znajdujemy w Piśmie Świętym. Proszę też pamiętać o słowach: "dla Boga nie ma nic niemożliwego" oraz "wszystko mogę w Tym, który mnie umacnia".

Czy celibat jest źródłem patologii?

Zdecydowanie uważam, że nie. Źródłem takim może być natomiast złe jego przeżywanie - jednakże podobnie złe przeżywanie małżeństwa również do patologii może doprowadzić. Więc zlikwidować małżeństwa w takim razie? Dla przykładu (wspominałem o tym tutaj). Spośród osób dopuszczających się pedofilii 1,8% to księża - nie sądzę żeby pozostałe 98,2% żyło w celibacie. Podobnie w pozostałych przypadkach wymienianych w pytaniu.


Faktem jest, że obowiązkowy celibat księży wprowadzono dopiero w późniejszym czasie. Tym niemniej od początków chrześcijaństwa ludzie realizowali owo biblijne wezwanie do "bezżenności dla królestwa Bożego", a w zakonach była ona obowiązkowa.

Więcej na ten temat:
Celibat - kto, kiedy i dlaczego go wprowadził?
Biblijne podstawy idei celibatu w Kościele katolickim

Ks. Adam

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20041105152551680