Żona dla księdza

sob, 6 lis 2004, 19:40:15

Autor: Mirosław Miarczyński

Grecka Cerkiew Prawosławna rozpoczeła kampanię mającą na celu pomóc młodym przygotowującym się do kapłaństwa mężczyznom w znalezieniu żon, które zaakceptują ich ascetyczny styl życia. Duchowni prawosławni mogą być żonaci - o ile zawarcie małżeństwa następuje przed wyświęceniem ich na księży.

Młode Greczynki są postrzegane jako zupełnie nieprzygotowane do podejmowania trudu bycia żoną prawosławnego księdza. Nie mają także na to specjalnej ochoty. Często nie są w stanie zaakceptopwać nawet wyglądu księdza - jego długiej brody oraz czarnych szat, które są stale noszone przez księży.

Dlatego grecka Cerkiew postanowiła wspomóc w przygotowaniach te kobiety, które decydują się na małżeństwo z przyszłym duchownym tak, aby później związki te nie rozpadały się między innymi z powodu stylu życia prawosławnego księdza.

Kościół powołał specjalny komitet, którego zadaniem będzie znalezienie metod zachęcenia i przygotowania przyszłych żon dla księży. W ramach programu młode dziewczyny będą mogły dowiedzieć się więcej na temat małżeństwa z księdzem, tak by jak najbardzej zmniejszyć ryzyko późniejszych nieporozumień.

Procent żonatych księży w Greckiej Cerkwii Prawosławnych drastycznie zmniejsza się w ostatnich latach. Niechęć młodych kobiet do małżeństwa z przyszłym duchownym grozi równie drastycznym spadkiem powołań.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/200411061940150