Antykoncepcja: "francuski paradoks" obala kolejny mit

sob, 13 lis 2004, 16:40:55

Autor: Mirosław Miarczyński

Mimo tego, że aż trzy czwarte Francuzek w wieku rozrodczym stosuje jakąś metodę antykoncepcyjną (przede wszystkim pigułki hormonalne), liczba aborcji w tym kraju nie spada i wynosi 200 tysięcy rocznie, z czego 10 tysięcy jest przeprowadzonych u niepełnoletnich dziewcząt. Co trzecia ciąża we Francji jest nieplanowana.

Dane o antykoncepcji i aborcji pojawiły się w raporcie wydawanego przez Państwowy Instytut Badań Demograficznych (INED) magazynu "Population". Badanie przeprowadzono w latach 2000-2004 na reprezentatywnej próbie 2863 Francuzek. Ich wyniki na coraz szersze stosowanie przez kobiety w Francji metod antykoncepcyjnych. Francuzki najczęsciej sięgają po pigułki hormonalne - używa ich 45 procent kobiet w wieku 20-44 lata (w grupie 20-24 latek metodę tę stosuje 64 proc. kobiet). Według przewidywań tak powszechne stosowanie środków antykoncepcyjnych o wysokiej skuteczności powinno iść w parze z mniejszą liczbą nieprzewidzianych ciąży i - co za tym idzie - również aborcji. Tymczasem dane dotyczące aborcji wskazują, że ich liczba nie zmniejszyła się.

Mniej więcej trzecia Francuzka zachodzi w nieplanowaną ciążę - dotyczy to 350-400 kobiet rocznie. Co druga z tych ciąż jest usuwana - w sumie we Francji każdego roku dochodzi do 200 tysięcy aborcji.

Lekarze nadali tej sytuacji nazwę "francuski paradoks", jednakże badania z innych częsci świata pokazują podobne zależności. Po raz pierwszy jednak takie wyniki pojawiły się w raporcie przygotowanym przez oficjalny instytut badawczy, co niezwykle podnosi ich wiarygodność.

Specjaliści już szukają wytłumaczenia owego "paradoksu". Według nich Francuzki prowadzą nieuregulowany tryb życia i trudno im stosować się do reżimu antykoncepcji hormonalnej w postaci codziennie zażywanej pigułki. Sugerują, że za brak wpływu rozpowszechnienia antykoncepcji na zmniejszenie liczby przerywania ciąży odpowiedzialny jest zły dobór metody antykoncepcyjnej.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20041113164055113