Pierwsza rosyjska cerkiew na Kubie

pon, 15 lis 2004, 20:08:19

Autor: Elżbieta Wójcik

W niedzielę odbyły się uroczystości położenia kamienia węgielnego pod budowę pierwszej rosyjskiej cerkwi na Kubie oraz procesja ulicami zabytkowej dzielnicy miasta. Prawosławny metropolita Moskwy Kirył twierdzi, że nowa świątynia umocni przyjaźń kubańsko-rosyjską. Kirył przyjechał z Moskwy specjalnie na uroczystość. Był na niej obecny również arcybiskup Luigi Bonazzi, nuncjusz apostolski na Kubie.

Nowa cerkiew to również hołd złożony tysiącom rosyjskich robotników, żołnierzy i inżynierów, którzy współpracowali z komunistyczną Kubą w czasie trzech ostatnich dekad przed rozpadem Związku Radzieckiego.

Kirył twierdzi, że Rosja znów będzie potęgą i powinna wspierać i bronić zaprzyjaźnione kraje. Metropolita wspomniał także o niektórych faktach z historii wzajemnych stosunków obu państw, m. in. o sojuszu podczas Zimnej Wojny oraz o subwencjach, jakie otrzymywała Kuba od Związku Radzieckiego.

Kuba była oficjalnie państwem ateistycznym po rewolucji w 1959 roku. Ponad 10 lat temu rząd usunął zapisy o ateizmie z konstytucji i pozwolił wierzącym przyłączać się do Partii Komunistycznej. Związki między Kościołem katolickim a Kubą „ociepliły się”, podczas wizyty papieża Jana Pawła II w 1998 roku, co miało wpływ na stosunek państwa również do innych wyznań chrześcijańskich.

Budowa cerkwi, współfinansowana również przez kubański rząd, ma być ukończona w ciągu roku.

Na Kubie działa też Grecka Cerkiew Prawosławna. W styczniu Bartłomiej I dokonał konsekracji świątyni w Hawanie. Na uroczystości był obecny Fidel Castro.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20041115200819822