Wprowadzenie w błąd co do płodności - jakie szanse na stwierdzenie nieważności małżeństwa?

śro, 15 gru 2004, 22:28:49

Autor: Gość serwisu

Nie wiem od czego zacząć. Określę więc sytuację w jakiej jestem obecnie. Niedługo będę składała przysięge małżeńską w Urzędzie Stanu Cywilnego. Mój narzeczony jest po rozwodzie cywilnym, nadal jednak pozostaje nieuregulowana kwestia ślubu kościelnego, jaki zawarł w 2001r. Zastanawiamy się, czy istanieje możliwość unieważnienia jego pierwszego małżeństwa kościelnego z powodu wprowadzenia w błąd. Dopiero parę dni temu okazało się, ze jego była żona w 2000r. trafiła do lekarza z rozpoznaniem niepłodności pierwotnej.(Była także świadoma tego faktu)  O fakcie tym nie poinformowała wtedy narzeczonego, podpisała taże protokół przedmałżeński, jakoby nie podejrzewała żadnych przeszkód w posiadaniu i wychowaniu potomstwa.Ślub kościelny został zawarty za namowani rodziny, gdyż nie uznawali ślubu cywilnego (zawart został między nimi wcześniej, bo już w lipcu 2000r.) Dodam jeszcze, że powodem zupełnie bezpośrednim rozwiązania małżeństwa cywilnego było niedotrzymanie wierności przez żonę.

Jesteśmy obecnie niejako w próżni, z nadzieją, bez nadziei. "A karmieni nadzieją, nigdy nie są syci..."

Czy spełniona została przesłanka o przeszkodzie zawarcia związku małżeńskiego... świadome wprowadzenie w bład? 

Czy istnieje szansa, ze kiedyś staniemy oboje przed ołtarzem? Że będziemy mogli przystąpić do Spowiedzi i Komunii Świętej?

W tym przypadku nalezy okreslic ewentualny stopień niepłodności danej osoby. Niemoc płciowa stanowi przeszkodę małzenską (kan.1084,par.1) gdy ma charakter:

Niepłodność, przy zachowaniu zdolności współżycia nie powoduje niewazności małżenstwa (tyczy sie to przede wszystkim osób starszych).

Natomiast moze stać się przyczyną prowadzenia procesu, gdy idzie o błąd co do przymiotu osoby - bezpośrednio i zasadniczo zamierzony lub o podstępne wprowadzenie w błąd. Być może tak jest w przypadku Pani narzeczonego, każda taka sprawa jest jednak bardzo indywidualna, dlatego radzę jak najszybsze zwrócenie się do sądu przy właściwej dla Państwa Kurii Biskupiej. Pełny spis adresowy kurii diecezjalnych znajdzie Pani w serwisie Opoka.

Mgr lic prawa kanonicznego Małgorzata Baran 

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20041119114249515