Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Oskar Schindler uratował 1100 Żydów, Irena Sendler - 2500 żydowskich dzieci

W amerykańskich stanach Kansas i Missouri 10. marca ogłoszono dniem Ireny Sendler. W Polsce jej nazwiska próżno szukać w podręcznikach historii. Mieszkałaby zapomniana w domu bonifratrów na warszawskim Nowym Mieście, gdzyby nie cztery dziewczynki z amerykańskiego miasteczka Uniontown. Szukając tematu do szkolnego przedstawienia znalazły w archiwach notkę o Irenie Sendler, która podczas drugiej wojny światowej uratowała dwa i pół tysiąca żydowskich dzieci.

To chyba błąd maszynowy - zastanawiał się nauczyciel historii. Oskar Schindler, upamiętniony w filmie Spielberga, ocalił 1100 osób. Polki nikt nie znał. Sztuka napisana przez uczennice z Uniontown pokazała paradoks pamięci: człowiek, który dokonał wielkich rzeczy w strasznym świecie został zapomniany. Dziewięćdziesięciodwuletnia Irena Sendler obrusza się, kiedy ktoś nazywa ją bohaterką. "Ojciec mnie nauczył, że gdy człowiek tonie, trzeba mu podać rękę" - mówi.

(...)

Był rok 1942. Codziennie rano za bramą getta widziała dzieci żebrzące na ulicy o kawałek chleba. Kiedy wracała leżały martwe na chodniku, przykryte gazetą albo szarym papierem. "Nie wystarczy przemycać pod płaszczem jedzenie i lekarstwa - myślała - trzeba wyciągać te dzieci z piekła, ratować za wszelką cenę". Trwała już akcja likwidacji getta. Wywózki spowalniała tylko wydolność komór gazowych w Treblince. Nie wszyscy doczekali transportu. Jedną z przemysłowych metod zabijania był głód.

(...)

Irena Sendler i jej dziesięć łączniczek wchodziły do getta jako pielęgniarki. Niemcy pozwolili działać tam polskim urzędom sanitarnym w obawie przed rozlaniem się epidemii tyfusu poza mury getta. Grupa Ireny Sendler szukała sposobów przemycania dzieci. Najlepsze okazały się cztery drogi. Po pierwsze - ambulans. Kirowcą sanitarki był Antoni Dąbrowski (członek PPS), który codziennie jeździł do getta za środkami czystości. Dzieciom podawano środki nasenne, potem pakowano w worki i wywożono z getta jako ofiary tyfusu. Druga ścieżka ratunku prowadziła przez gmach sądów na Lesznie, który przylegał do muru getta. "Dotarłyśmy do dwóch woźnych. Otwierali nam drzwi od strony getta i prowadzili przez budynek na aryjską stronę" - opowiada Irena Sendler. Tę drogę szybko jednak poznali szmalcownicy, tam często polowali na ofiary. Dzieci wyprowadzano z getta także przez piwnice domów stojących po obu stronach murów i połączonych ukrytymi przejściami. Czwarta droga wiodła przez zajezdnię tramwajową po żydowskiej stronie. Mąż jednej z łączniczek był motorniczym. O szóstej rano znajdował w wagonie pod ławką karton z uśpionym dzieckiem i przewoził je na aryjską stronę. Dzieci szmuglowano również przez bramę getta: w workach i kubłach na śmieci. Elżbieta Ficowska, która od lat opiekuje się Ireną Sendler miała sześć miesięcy, kiedy wywieziono ją z getta ciężarówką, w skrzynce między cegłami.

(...)

Wiele dzieci trafiało pod opiekę sióstr zakonnych - przechowywano je w czterdziestu zakonnych sierocińcach. Michał Głowiński przeszedł przez trzy takie zakłady. Najwięcej dzieci - ponad pięćset - ocaliły siostry Rodziny Marii. Wszyscy ich podopieczni przeżyli. Siostry też uniknęły represji. Mniej szczęścia miały szarytki: w 1944. r. na Powązkach Niemcy oblali benzyną i spalili żywcem osiem sióstr za ukrywanie żydowskich dzieci.

W dniu imienin Ireny przyszło gestapo. Zabrali ją na Pawiak. Chcieli, żeby wydała dzieci: nazwiska, adresy. Irena Sendler nie chce opowiadać o biciu. Opowiada o grubym skoroszycie, który jej pokazano: pliki donosów i anonimów od znajomych i obcych ludzi. Były też chwile otuchy. Przyszedł gryps z Żegoty: "Robimy wszystko, żeby cię wyrwać z tego piekła".
"Jutro zostaniesz rozstrzelana - usłyszał od Niemców w lutym 1944. r., po trzech miesiącach Pawiaka. Nazajutrz wywieziono ją z grupą więźniów w aleję Szucha. Czekała na egzekucję, gdy zjawił się niemiecki żołnierz i zabrał ją na dodatkowe przesłuchanie. Na ulicy krzyknął po polsku: "Uciekaj!" Wmieszała się w tłum. Następnego dnia znalazła swoje nazwisko na liście rozstrzelanych. Irena Sendler do dziś nie wie, jak wysoki był okup, ilu Niemców trzeba było przekupić. "Żegota mnie ceniła, ale przede wszystkim chodziło o dzieci" - mówi. Tylko ona miała listę. Na wąskich bibułkach, żeby łatwo je było włożyć do butelki, spisywała dane: Helenka Rubinstein, nowe nazwisko - Nowacka i zaszyfrowany adres. Butelki zakopywała w ogródku jednej z łączniczek na ulicy Lekarskiej. "Gdybym zginęła, nie udałoby się odnaleźć tych dzieci" - wspomina.

Po powrocie z Pawiaka Irena Sendler wróciła do pracy pod fałszywym nazwiskiem. Po wojnie pracowała w opiece społecznej: tworzyła domy starców i sierot, dzienne pogotowia dla dzieci. Nękał ją Urząd Bezpieczeństwa. Była w ciąży, kiedy ją przesłuchiwano. Dziecko urodziło się za wcześnie i zmarło. W latach sześćdziesiątych jej córkę skreślono z listy studentów (obecnie jest polonistką). Irena Sendler po przejściu na emeryturę w 1967. r. pracowała jeszcze piętnaście lat w szkolnej bibliotece. W 1965. r. otrzymała tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata, dopiero w 1983. r. mogła zasadzić własne drzewko w Yad Vashem.

Pełny tekst artykułu o Irenie Sendler autorstwa p. Aleksandry Zawłockiej znajduje się w tygodniku WPROST z 16. lutego 2003 r.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20041121212620883

No trackback comments for this entry.
Oskar Schindler uratował 1100 Żydów, Irena Sendler - 2500 żydowskich dzieci | 4 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Joel sob, 4 gru 2004, 11:19:20
wielka kobieta,wilce blogoslawiona...do takich nalezy Krolestwo..wydala wspaniale owoce....

---
Joel

 
widzącyzlublina śro, 28 wrz 2005, 21:37:11
W zatłoczonym więzieniu Na Zamku w Lublinie do ostatnich dni a nawet godzin okupacji (już po akcji erntefest (dożynki tj rozstrzelanie w dniu 3 listopada 1943r po odwołaniu Globocnika z Lublina wszystkich 41tysięcy Żydów przetrzymuywanych w kompleksie obozów Majdanka pod pretekstem pracy w "imperium ekonomiczanym SS Odillo Globocnika" - plecenie koszy z wikliny na amunicję, szycie mundurów itp) prrzetrzymywanych było 300 Żydów jako specjaliści niezbędni dla Reichu z rodzinami, starcami i nieletnimi dziećmi (krawcy, szewcy stolarze, dentyści itd). W ostatnich dniach okupacji po otrzymaniu instrukcji  dowództwa do zabicia wszystkich więźniów w związku s przesuwaniem się frontu zostali opuszczeni przez swych Shindlerów i byli zabijani przez SSmanów razem z więźniami polskimi. Cześć z nich w tym kilkoro żydowskich dzieci została zamordowana 22lipca 1944r w masakrze więźniów wewnątrz więzienia gdy zabrakło samochodów i czasu na kontynuację egzekucji na terenie już opuszczonego krematorium na Majdanku. Mogiłę zbiorową w związku z obchodami 10 lecia PRL przeniesiono na cmentarz rzymsko katolicki przy ul Lipowej i nazwiska Żydów zabitych w masakrze w ostatnich godzinach okupacji Lublina umoieszczone są między nazwiskami zamordowanych więźniów polskich.
 
Zyje w Polsce, nieznana w Polsce, znana przez dzieci w USA...
montsegur pią, 30 wrz 2005, 05:34:38

"Czekała na egzekucję, gdy zjawił się niemiecki żołnierz i zabrał ją na dodatkowe przesłuchanie. Na ulicy krzyknął po polsku: "Uciekaj!" Wmieszała się w tłum. Następnego dnia znalazła swoje nazwisko na liście rozstrzelanych. Irena Sendler do dziś nie wie, jak wysoki był okup, ilu Niemców trzeba było przekupić."

Byloby ciekawe dowiedziec sie czegos wiecej o tym aspekcie calej sprawy. "W ostatnim momencie" - to niemal jak scenariusz filmowy.

A swoja droga to tez dziwnie wyglada, ze dopiero jakies dzieci z USA odkrywaja kogos, kto zyje w Polsce, a kogo tam w Polsce nikt zdaje sie nie znac. Cos jak "cudze chwalicie, swego nie znacie..."

Cheers!!!

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń