"Pasja" i "Kod Leonarda da Vinci" - fenomen popularności

nie, 28 lis 2004, 22:23:47

Autor: Elżbieta Wójcik

W dniach 26-28 listopada odbyły się 15 Krajowe Targi Książki w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. W ramach Targów bibliści, księża i dziennikarze dyskutowali o różnych przyczynach popularności filmu "Pasja" i książki "Kod Leonarda da Vinci".

Pojawieniu się zarówno książki, jak i filmu, towarzyszyło nagłośnienie w mediach. Jednak film był krytykowany, jako antysemicki i okrutny, natomiast książka jest promowana - twierdzi ks. prof. Waldemar Chrostowski. Tymczasem "Pasja" odzwierciedla właśnie wrażliwość chrześcijan, "Kod Leonarda da Vinci" natomiast mówi o wartościach, po to aby je odwracać, aby burzyć i prowokować.

Ksiądz Chrostowski wyraża jednak nadzieję, że książka Browna nie cieszy się w Polsce taką popularnością, jak film Gibsona. Na film sprzedano ok. 3 mln biletów, książka zaś rozeszła się zaledwie w 300 tys. egzemplarzy.

Ks. Stefan Moszoro Dąbrowski z Prałatury Opus Dei powiedział, że książka zbytnio wpisuje się w sposób myślenia współczesnego człowieka, że wszystko, nawet wiarę, można uczynić tematem zabawy.

Poruszono także temat promocji "Pasji" i "Kodu...". Zdaniem Krzysztofa Masłonia z "Rzeczpospolitej", dużo zamieszania wprowadziły artykuły w prasie popularnej, przedstawiające Leonarda da Vinci jako homoseksualistę i feministę.

Jest też znakomita analiza "Kodu..." - książka "Zrozumieć Kod da Vinci", autorstwa Amy Welborn, specjalistki z zakresu historii chrześcijaństwa. Analiza ta prostuje błędy i kłamstwa Browna. Jednak, według Masłonia, sięgnął po nią co najwyżej co tysięczny czytelnik książki Browna.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20041128202347426