Amerykański alians kościołów bez Południowych Baptystów

śro, 1 gru 2004, 01:16:34

Autor: Mirosław Miarczyński

Skupiający tradycyjne wyznania protestanckie, Kościoły wschodnie oraz Kościół Rzymskokatolicki alians "Chrześcijańskie Kościoły Razem w USA" (CCT) to nowa organizacja ekumeniczna, mająca na celu dyskusję na temat wspónych pól zaintereswań oraz wzajemne zbliżenie kościołów. Dziś wiadomo już, ze do CCT nie przyłączy się największa z ewangelikalnych denominacji w USA - Konwencja Południowych Baptystów (SBC). Najprawdopodobniej nie zrobią tego również inne amerykańskie kościoły ewangelikalne i zielonoświątkowe.

Dr. Richard Land, przewodniczący koscielnej Komisji Etyki i Wolności Religijnej powiedział, że nie byłoby mądre przyłaczanie się teraz do ekumenicznych działań w ramach jakiejkolwiek organizacji.

- Gdy zaczyna się działać wspólnie w ramach jakiejś organizacji, która nazywa się forum wspólnej modlitwy, wzrastania we wzajemnym zrozumieniu czy wspólnym świadectwie naszej wiary... cóż powodem dla którego mamy różne denominacje jest to, że w różny sposób rozumiemy "naszą wiarę". A jeśli organizacyjnie angażuje się kościół w takie rzeczy, daje się ludziom błędne wrażenie że tak naprawdę to jest tak samo rozumiana wiara.

Według Landa tego typu organizacje wprowadzają tylko zamieszanie. Podkreślił przy tym, że SBC współpracuje z ludźmi różnych wyznań oraz wszystkimi "ludźmi dobrej woli" w kwestiach dotyczących na przykład aborcji, małżeństw homoseksualnych czy pornografii.

- Jednak jeśli chodzi o kwestie wiary, teologii czy doktryny uważamy, że najlepiej jest jasno pokazać, w którym miejscu jesteśmy i nie tworzyć ścisłych relacji z różniącymi się od nas denominacjami. Mogłoby to stwarzać wrażenie, że mamy te same lub podobne przekonania.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20041201011634504