Relikwie świętych Jana Chryzostoma i Grzegorza z Nazjanzu powróciły do Konstantynopola

czw, 2 gru 2004, 23:28:59

Autor: Szymon Krzyszczuk

We wtorek 30 listopada br. w katedrze pw. świętego Jerzego, w dzielnicy Istambułu Fanar odbyły się uroczystości z okazji powrotu relikwii świętych Ojców Kościoła Jana Chryzostoma i Grzegorza z Nazjanzu, zwanego przez prawosławnych chrześcijan Teologiem.

Patriarcha Ekumeniczny Bartłomiej I sprawował uroczyste nabożeństwo ku czci obydwu świętych. W uroczystości brali udział przedstawiciele wielu lokalnych Kościołów prawosławnych oraz władz Grecji. Katedrę świętego Jerzego wypełniły również setki prawosławnych chrześcijan, zamieszkujących na co dzień w Turcji.

Jak informowaliśmy w naszym serwisie, w dniu 27 listopada br. po ośmiu wiekach relikwie świętych Ojców Kościoła przyjął Patriarcha Ekumeniczny Bartłomiej I w imieniu Kościoła prawosławnego od papieża Jana Pawła II. Relikwie zostały zrabowane w trakcie wypraw krzyżowych. Przechowywano je ostatnio w Bazylice św. Piotra w Rzymie. O ich zwrot patriarcha Bartłomiej I poprosił papieża podczas swej poprzedniej wizyty w Rzymie w czerwcu tego roku.

Cerkiew.pl

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20041202232859658