Lesbijka pozbawiona urzędu pastora

pon, 6 gru 2004, 08:34:53

Autor: Joanna Gacka

Sąd Zjednoczonego Kościoła Metodystycznego (UMC) w USA oświadczył, że Beth Stroud złamała kościelne prawo, pozostając w jawnym związku jednopłciowym i odebrał jej prawo do pełnienia funkcji pastora. To pierwsze w tym kościele pozbawienie urzędu za zachowania homoseksualne od 1987 roku.

W ciagu ostatniego roku miało miejsce kilka procesów dotyczących duchownych którzy łamią prawo UMC pozostając w jawnych homoseksualnych związkach. Za każdym razem sędziowie stwierdzali że osądzane osoby nie łamały kościelnego prawa. Było tak w przypadku pozostającej w jednopłciowym związku pastor Karen Dammann jak i Karen Oliveto. Wobec tej ostatniej oddalono dwa miesiące temu skargę na to, że udzieliła "ślubu" parze gejowskiej w San Francisco.

Ostatnią osobą, którą amerykanscy metodyści pozbawili urzędu za zachowania homoseksualne była w 1987 roku pastor  Rose Mary Denman. W 1999 roku zprawo do pełnienia funcji pastora odebrano Jimmy'emu Creechowi za prowadzenie ceremonii błogosławienia jednopłciowych związków.

Mimo wyroku sądu Beth Stroud planuje nadal pełnić posługę duchownego, nawet bez oficjalnego mandatu. Według polityki UMC, może ona nadal nauczać jako świecki członek kościoła, nie może natomiast brać udziału w udzielaniu komunii oraz chrztów. Była pastor powiedziała, iż nie podjęła jeszcze decyzji, czy będzie składać apelację, jednak oczekują tego osoby wspierające ją podczas pierwszego procesu.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20041205223453836