Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Liturgia w Grecji w języku migowym, angielskim i... nowogreckim?

Ponad dwa miesiące po decyzji arcybiskupa Christodulosa, aby w cerkwiach stolicy Grecji - Atenach, Ewangelia oraz Listy Apostolskie odczytywane były również w języku nowogreckim, w jednej z parafii Prawosławnego Kościoła w Grecji sprawowane będą również nabożeństwa po angielsku oraz - w innych - w języku migowym.

Zwierzchnik Kościoła Grecji na spotkaniu z delegacją organizacji zrzeszającej niepełnosprawnych w sobotę, 4 grudnia br. powiedział, że Kościół Grecji prowadzi intensywne szkolenia z języka migowego, aby wykształcić duchownych, którzy będą mogli posługiwać grupom osób głuchoniemych.

Arcybiskup Christodulos zapowiedział również większą troskę o osoby niepełnosprawne, które mają problemy z poruszaniem się, a przez to utrudniony dostęp do cerkwi. „Gdziekolwiek przyczyny natury technicznej stoją na przeszkodzie należy jak najszybciej poczynić wszelkie usprawnienia, które uczynią cerkwie bardziej dostępnymi dla niepełnosprawnych wiernych”.

Z inicjatywy arcybiskupa Christodulosa w cerkwi świętego Andrzeja (Aghios Andreas) w Atenach nabożeństwa sprawowane są w języku angielskim. Anglojęzycznej wspólnocie, posługuje ojciec John Raffan – Szkot, który przyjął prawosławie w roku 1982. Należą do niej pracujący w Atenach dyplomaci, Grecy z diaspory, którzy powrócili do ojczyzny swoich przodków oraz cudzoziemcy, którzy przyjęli prawosławie i osiedlili się w Grecji. Ojciec John celebruje Boską Liturgię w soboty i niedziele, a jego wspólnota planuje również obchodzić wspólnie inne uroczystości, w tym Wielkanoc.

Ojciec John podkreśla, że prawosławie przemawia nie tylko do ludzkich serc i zmysłów, ale przez bogactwo swej treści winno oddziaływać również na ich umysły. Cytując członków swojej wspólnoty wskazuje, jak bardzo „w domu” poczuli się oni dzięki Liturgii sprawowanej w znanym im języku.

W dalszym ciągu Kościół Grecji nie zezwala na sprawowanie nabożeństw w języku nowogreckim. W roku 2002 Święty Synod tego Kościoła upomniał metropolitę Kilikis Apostolosa, aby nie używał w trakcie nabożeństw dokonanych przez siebie przekładów tekstów liturgicznych.

Wydaje się, że zezwolenie na sprawowanie Liturgii w języku angielskim, migowym a nade wszystko odczytywanie tekstów Ewangelii oraz Apostoła w języku nowogreckim świadczyć mogą o mniej nieustępliwym niż dotychczas stanowisku hierarchów Cerkwi greckiej w sprawie języka liturgicznego. Według niektórych komentarzy, możliwość sprawowania nabożeństw w języku nowogreckim jest coraz bardziej realna.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20041207182948466

No trackback comments for this entry.
Liturgia w Grecji w języku migowym, angielskim i... nowogreckim? | 5 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Joel wto, 7 gru 2004, 18:39:55
Na ile jest zrozumialy jezyk starogrecki dla ludu?Jesli nie jest zrozumialy to uwazam,to tylko i wylacznie za sztuke dla sztuki.Podobnie,czy w polskich cerkwiach uzywjacych (poza jednym przypadkiem -Wroclaw) jezyka starocerkiewnoslaowianskiego-czy ten jezyk rozumieja ludzie?Ja bylem chyba dwa razy na nabozenstwie w cerkwi i ni eprzypominam sobie kazania.a moze ono bylo,tyle,ze ja nic nie zrozumialem...Czy Bogu sa potrzebne umarle jezyki-ot tak zeby bylo nam ladnije-estetyczniej?Wydaje,mi  sie,ze Bogu raczej a moze przede wszytskim chodzi o to aby cos z tego wyciagnac i zrozumiec......Prosze sparafrazowac do tego komentarza slowa ap.Pawla z 1listu do Koryntina odnoszacego sie do Daru Jezykow....

---
Joel

 
 • Joel śro, 8 gru 2004, 09:23:23
 • Joel czw, 9 gru 2004, 11:55:03

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń