Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

"Ja was chrzczę wodą..." - odnaleziona jaskinia Jana Chrzciciela?

Po raz pierwszy znaleziono liczne dowody potwierdzające istnienie Jana Chrzciciela - twierdzi Shimon Gibson, brytyjski archeolog, który od 2000 roku badał jaskinię w górach niedaleko Jerozolimy. Inni archeolodzy nie są tak optymistycznie nastawieni do jego odkrycia. Twierdzą, iż znalezienie miejsca kultu związanego z Janem Chrzcicielem nie dowodzi jego rzeczywistego istnienia.Według Nowego Testamentu, Jan Chrzciciel był prorokiem i żył w czasach współczesnych Jezusowi. Mieszkał w górach między Jerozolimą a Morzem Martwym. Jego posłaniem było nawoływanie ludzi do wyznania żalu za grzechy, a następnie chrzcił ich w rzece Jordan.

W 1999 roku, mieszkańcy regionu Kibbutz Tsuba, niedaleko Jerozolimy, zawiadomili Gibsona o istnieniu zasypanej kamieniami jaskini nad brzegiem rzeki, której wejście zasłaniały drzewa oliwne. Kiedy Gibson dostał się do jej wnętrza dostrzegł wyrzeźbione w wapiennych ścianach wizerunki Jana Baptysty, ubranego w szaty z wielbłądziej wełny, tak jak opisany został w Ewangelii św. Mateusza. Kilka krzyży i wydrapany rysunek odciętej głowy mają ilustrować śmierć proroka, który został stracony na rozkaz Heroda Antypasa, ówczesnego władcy północnej Galilei. Według Gibsona rysunki te zostały wykonane przez mnichów bizantyjskich.

Dzięki pracom wykopaliskowym trwającym w latach 2000 - 2003, które wykonano we współpracy z zespołem archeologów z Uniwersytetu Północnej Karoliny, zdołano odkopać wnętrze jaskini o długości 24 metrów, szerokości 4,5 metra oraz o wysokości 4 metrów. Wewnątrz znajduje się 18 stopni prowadzących w dół do wielkiego kwadratowego zbiornika, który był wykorzystywany do rytualnych chrztów. Późniejsze prace odsłoniły przy wejściu do jaskini kilka mniejszych zbiorników, zasilających deszczówką ten w jaskini, ponieważ tylko "woda z nieba" nadawała się do obrzędów. Ponadto w jaskini archeolodzy natknęli się na dziesiątki tysięcy kawałków glinianych amfor, datowanych na czasy Jana Chrzciciela.

Praktykowane wówczas przez Żydów obrzędy rytualnego obmycia były aktem indywidualnym i związane były z oczyszczaniem ciała, wyjaśnia Gibson. Natomiast uczniowie Chrzciciela przeżywali rytuał wspólnie, oczyszczając w ten sposób swoje serca. "Uczeń, po wyjściu z rytualnej kąpieli, stawiał prawą stopę w zagłębieniu, gdzie była ona polewana olejkiem. Uświęcało to jego kroki na nowej drodze życia" - dodaje Gibson.

Jaskinia św. Jana Chrzciciela zostanie udostępniona zwiedzającym na początku przyszłego roku.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20041210114137705

No trackback comments for this entry.
"Ja was chrzczę wodą..." - odnaleziona jaskinia Jana Chrzciciela? | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń