Religijne wątki "Terminatora"

pon, 13 gru 2004, 01:04:51

Autor: Mirosław Miarczyński

Czy takie produkcje jak "Terminator 3", "50 pierwszych randek" lub "Jezioro Łabędzie Barbie" mogą zawierać religijne wątki i chrześcijańskie przesłanie? Okazuje się, że tak. Ken Clifton, autor książek "30 dni Opatrzności" czy "777 rzeczy które można robić w niebie" opublikował w sieci stronę na której co tydzień przedstawia recenzje filmów, doszukując się w nich tematów duchowych i religijnych.

Na stronie z religijnymi recenzjami oczywiście można się spodziewać takich tytułow jak Pasja czy Jezus. Jednak autor projektu Providential Plan Movie Reviews twierdzi, że religijne przesłanie znajduje się w znacznie większej liczbie filmów. I zamierza wydoby je w cotygodniowych recenzjach. Do tej pory ukazało się ich sześć. Autor przedstawia także długą listę kolejnych filmów, wśród których znajdują się zarówno produkcje z wyraźnym religijnym przesłaniem (Bruce Wszechmogący, Pasja czy choćby Władca Pierścieni) jak i te których nie podejrzewalibyśmy o jakiekolwiek odniesienia duchowe (Spiderman, Indiana Jones czy Jezioro Łabędzie Barbie).

Pomysłodawca projektu, chrześcijański autor Ken Clifton mówi iż w wielu świeckich filmach można znaleźć chrześcijańskie aspekty, czaem mimo założeń ich twórców.

- Jeśli Bóg jest autorem wszelkiej prawdy, więc fragmenty tej Prawdy znalezione w świeckich filmach mogą powiedzieć nam wiele o kondycji ludzkości, o nas samych i o Nim - mówi Clifton - Jezus uzywał roślin, budynków i innych rzeczy gdy mówił o Bożych prawdach. Otworzenie oczu i rozejrzenie się po świeckim świecie pozwala na odkrycie dowodów i informacji o świecie duchowym wokół nas. jest też wspaniałym pomostem między wierzącymi a niewierzącymi

- Zdaję sobie sprawę z tego, że wielu ludzi może być zszokowanych doszukiwaniem się religijnych aspektów w zupełnie niereligijnych filmach. Ale okazało się, że typowo chrześcijańskie wątki można prędzej znaleźć w świeckich niż w religijnych produkcjach. Na przykład można znaleźć wiele o losie w "Igraszkach losu", o duchowych królestwach i walce w "Gwiezdnych Wojnach" czy "Mieście Aniołów" i o miłosierdziu w "Brusie Wszechmogącym" - dodaje Clifton.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20041213010451265