Słowacja: Watykan uratował 20 tys. Żydów

śro, 15 gru 2004, 15:53:36

Autor: Mateusz Markiewicz

„Dyplomacja watykańska przyczyniła się do uratowania życia wielu obywateli słowackich pochodzenia żydowskiego” - tak stwierdzono podczas prezentacji książki „Kościół Katolicki a holokaust na Słowacji”, która miała miejsce 13 grudnia. Autorem publikacji jest przewodniczący Papieskiego Komitetu Nauk Historycznych, prałat Walter Brandmüller. Książka ukazała się nakładem „Libreria Editrice Vaticana”.

Profesor Anna Foa, z rzymskiego uniwersytetu państwowego „La Sapienza”, uważa, że Nuncjatura Apostolska w Bratysławie przyczyniła się do uratowania przynajmniej 20 tys. osób. Profesor Emilia Hrabovec z Uniwersytetu Wiedeńskiego podkreśliła inny fakt. Otóż uważa pracę prałata Brandmüllera za posiadającą pionierskie znaczenie. Książka prałata ma bogatą dokumentację źródłową i istotnie różni się od tendencyjnych opracowań tego zagadnienia w literaturze marksistowskiej oraz liberalnej.

Na marginesie prezentacji prefekt Tajnego Archiwum Watykańskiego, ojciec Sergio Pagano wyraził nadzieję, że na początek roku 2006 możliwe będzie udostępnienie naukowcom dokumentów z okresu pontyfikatu Piusa XI. Obecnie są one porządkowane. "Ich udostępnienie powinno ożywić studia nad dziejami Kościoła w okresie międzywojennym." – stwierdził ojciec Pagano.

Źródło: Radio Watykańskie

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20041215155336398