Sekty w Rosji w odwrocie?

śro, 29 gru 2004, 07:57:00

Autor: Mirosław Miarczyński

W Rosji nie ma już "sekciarskiego niebezpieczeństwa" - oświadczył zastępca przewodniczącego Departamentu Spraw Zewnętrznych Patriarchatu Moskiewskiego o. Wsiewołod Chaplin. Prawosławny hierarcha podkreślił, że "ekspansja sekt która miała miejsce od końca lat 80-tych jest obecnie znacznie słabsza i nie zagraża Rosjanom."

Obecnie dość trudno jest znaleźć na rosyjskich ulicach przedstawicieli różnych wyznań nauczających i zachęcających do wstąpienia do swoich ruchów religijnych. Działania nie-prawosławnych kościołów i sekt cieszą się też znacznie mniejszym zaiteresowaniem mediów. Według o. Chaplina jest to spowodowane faktem, że "społeczeństwo nauczyło się rozróżniać prawdziwe pragnienie pomocy charytatywnej czy nauki od działań mających na celu wciągnięcie ludzi do sekty". Nie jest to jednak jedyny powód dla którego nie-prawosławne kościoły czy ruchy wyznaniowe pozostająobecnie w defensywie. W ciągu ostatnich lat wzmocniła się bowiem bardzo pozycja polityczna prawosławia w Rosji a pozostałe grupy wyznaniowe mają coraz mniej możliwości by się rozwijać. Niektóre z nich zaś (np. Świadkowie Jehowy) są delegalizowane w poszczególnych miastach.

Patriarchat Noskiewski ostrzega Rosjan, że sekty mimo osłabienia nadal działają i mogą byc niebezpieczne dla pojedynczych osób, szczególnie dla tych które nie mogą znaleźć sobie miejsca. Jednen z powodów niebezpieczneństwa prawosławni hierarchowie upatrują w "pomocy jaka płynie do sekt z zagranicy".

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20041229005755976