Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Zmarł ks. Serafin Żeleźniakowicz - zasłużony prawosławny kapłan

25 grudnia tego roku zmarł najstarszy duchowny Kościoła prawosławnego w Polsce, ks. Serafin Żelezniakowicz. Ksiądz Serafin w 1986 roku został nagrodzony tytułem protoprezbitra – niejako pierwszego prezbitra w Polsce. Był jedynym w Polsce prawosławnym kapłanem z tym tytułem, który został mu przyznany za szczególny wkład w rozwój prawosławia.Ksiądz Serafin miał 91 lat. Przez wszystkich został zapamiętany jako niezwykle ciepły, serdeczny człowiek, który obdarzał wszystkich wokół wielkim szacunkiem. Szacunkiem zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych i starszych. Jego praca w Kościele przypadła na bardzo trudne lata. Po ukończeniu seminarium duchownego w Wilnie, Studium Teologii Prawosławnej Uniwersytetu Warszawskiego został wyświęcony i skierowany do pracy na nowopowstałej parafii w Hajnówce. Należy pamiętać, że Hajnówka wyglądała wtedy zupełnie inaczej niż dzisiaj. Obecnie to jedno z ważniejszych ośrodków prawosławia w Polsce, miasto kilku cerkwi i słynnych Dni Muzyki Cerkiewnej. Wtedy było to zwykłe miasteczko, gdzie nie było nawet jednej prawosławnej świątyni!

Ksiądz Serafin pozostał Hajnówce do lat pięćdziesiątych, a następnie przez niemal 20 lat był rektorem Prawosławnego Seminarium Duchownego w Warszawie. To właśnie przez te lata zetknął się z wieloma z dzisiejszych prawosławnych duchownych, był nauczycielem większości z nich. Pozostał również w ich pamięci jako kochający, a jednocześnie wymagający nauczyciel. W Warszawie uzyskał tytuł doktora Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej i został jej wykładowcą.

Od 1970 roku był proboszczem katedralnej parafii św. Mikołaja w Białymstoku. Tu również zdobył serca wiernych swoim ciepłem i miłością. Jako pierwszy organizował spotkania z młodzieżą, co w tamtych czasach było znaczną innowacją. Zajmował się też budową cerkwi św. Ducha w Białymstoku – obecnie największej świątyni prawosławnej w Polsce.

To, jak wielki szacunek i miłość wzbudzał ks. Serafin widoczne było w dniu jego pogrzebu – 27 grudnia 2004 roku. Uroczystą Liturgię sprawowało 5 prawosławnych biskupów na czele ze zwierzchnikiem Kościoła prawosławnego w Polsce – metropolita Sawą. Obecnych było około 60 duchownych i rzesze wiernych. Arcybiskup Jeremiasz, ordynariusz diecezji wrocławsko – szczecińskiej szczególnie podkreślał trudne warunki, w jakich pracował ojciec Serafin. Do dziś jest dla wszystkich wzorem wytrwałości w wierze i życiowej mądrości.

Księdza Serafina pożegnał również bp Wiktor Wysoczański, zwierzchnik Kościoła polskokatolickiego, rektor Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie.

 

Na podstawie www.cerkiew.plOpcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20041229114033401

No trackback comments for this entry.
Zmarł ks. Serafin Żeleźniakowicz - zasłużony prawosławny kapłan | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń