Prymasi przeciw biskupowi homoseksualiście

śro, 29 gru 2004, 20:16:21

Autor: Elżbieta Wójcik

18 anglikańskich prymasów chce, aby Komisja Lambeth zażądała od Kościóła Episkopalnego USA (ECUSA) unieważnienia ordynacji homoseksualnego biskupa New Hampshire, Gene'a Robinsona. Nazwali oni wyświęcenie "umyślnym nieposłuszeństwem wobec objawionej woli bożej" oraz "rażącym odstępstwem od zdania i woli Wspólnoty Anglikańskiej".

Kanonik David Anderson z American Anglican Council mówi, że prymasi podjęli stanowcze kroki, a ich śmiałe żądanie powinno zmusić do reakcji.

- Jeśli nawet Komisja Lambeth nie zwróci uwagi na żądania, to jednak część świata przeczyta wypowiedź - twierdzi Anderson - i myślę, że jeśli przywódcy anglikańscy nie podejmą żadnych kroków w celu ukarania ECUSA, istnieje możliwość wykluczenia ich ze Wspólnoty Anglikańskiej.

Prymasi zasugerowali także podjęcie podobnego dyscyplinarnego działania przeciw biskupowi diecezji New Westminster w Kanadzie, w związku z jego zgodą na zatwierdzenie tzw. ceremonii błogosławiących jednopłciowe związki.

Według Anglican Council, od czasu Konwencji w 2003 roku, działania ECUSA zatwierdzające ordynacje aktywnych homoseksualistów i związki homoseksualne spowodowały osłabienie lub zerwanie porozumienia 21 prowincji ze Wspólnoty Anglikańskiej z ECUSA.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20041229161621920