Amerykańscy chrześcijanie w ankiecie

śro, 5 sty 2005, 12:42:06

Autor: Elżbieta Wójcik

Amerykańscy chrześcijanie chcą odzwierciedlenia swej wiary w narodowych symbolach i języku, w większości odrzucają homoseksualnych duchownych, lecz nie uczestniczą zbyt gorliwie w życiu swoich kościołów - mówi ostatnie badanie Instytutu George Barny.

Ankieta wykazała, że amerykańscy chrześcijanie mają wiele powodów do dumy, ale też wiele jest rzeczy, podlegających krytyce. Przeciętny dorosły Amerykanin częściej ogląda mecz futbolowy, niż uczestniczy w nabożeństwie. Płacenie tzw "dziesięciny", czyli dziesiątej części dochodów na rzecz Kościoła praktykowane jest niezwykle rzadko.

George Barna, autor 35. książek o amerykańskich trendach religijnych i kulturalnych, rozczarowany był powierzchownym wpływem, jaki wywarł na ludzi zeszłoroczny hit kinowy Mela Gibsona - "Pasja". Złą wiadomością jest także rosnąca liczba ekskomunikowanych oraz mężczyzn wyobcowanych z Kościoła.

Okazało się też, że tylko 51 procent protestanckich pastorów posiada, jak określa Barna, "biblijny światopogląd", oparty na przekonaniu, że Bóg jest wszechwiedzący i wszechmocny, że Jezus nigdy nie zgrzeszył, że szatan jest rzeczywisty.

Największą grupą etniczną w Ameryce, przejawiającą najwyraźniej swą wiarę, są czarnoskórzy. - Wielu z nich bowiem nadal odczuwa życie jako coś bolesnego i trudnego - mówi Barna - wiara w Chrystusa pomaga im to znosić.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20050105124206595